Sırbistan'da evlilik piyasası ve gelir eşitsizliği
Marriage market and income inequality in Serbia
  1. Tez No: 943632
  2. Yazar: MİLAN STANKOVİĆ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, bireylerin eğitim düzeyine göre gerçekleştirdiği pozitif sınıflandırıcı eşleşmenin (Positive Assortative Matching – PAM), Sırbistan'da evlilik kalıpları ve gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Teorik çerçeve olarak Gary Becker'in evlilik piyasası yaklaşımı temel alınmış ve eğitim düzeyine göre eşleşmenin ekonomik sonuçları tartışılmıştır. Ampirik analizler, 2019–2022 yıllarına ait EU-SILC (Avrupa Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi) veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları, Sırbistan'da kadın ve erkeklerin benzer eğitim düzeyine sahip partnerlerle evlenme eğilimlerinin güçlü olduğunu ve bu eğilimin zamanla arttığını göstermektedir. Kadınların eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte geleneksel hipergami kalıplarında zayıflama gözlemlenmiştir; ancak yine de eğitim temelli benzer eşleşme yapısının baskın olduğu ortaya çıkmıştır. Bu eşleşmelerin, gelir dağılımı açısından haneler arasında ekonomik eşitsizliği artırdığı ve toplumsal tabakalaşmayı pekiştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda çalışma, evlilik piyasasının yalnızca bireysel tercihlerle şekillenen bir alan olmadığını; toplumsal yapının yeniden üretildiği temel mekanizmalardan biri olduğunu ortaya koymakta ve sosyal politika yapıcılar için eşitlik temelli bütüncül öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the impact of Positive Assortative Matching (PAM), based on individuals' educational attainment, on marriage patterns and income inequality in Serbia. The theoretical framework is grounded in Gary Becker's marriage market model, and the economic consequences of educational matching are explored. The empirical analysis is based on microdata from the EU-SILC (European Union Statistics on Income and Living Conditions) dataset for the years 2019–2022. Findings indicate a strong and increasing tendency among men and women in Serbia to marry partners with similar levels of education. As women's educational attainment has risen, traditional patterns of hypergamy have weakened, yet educationally homogeneous matching remains dominant. The study concludes that these matching patterns contribute to economic inequality between households and reinforce social stratification. In this regard, the study demonstrates that the marriage market is not solely shaped by individual preferences, but also functions as a structural mechanism through which broader social inequalities are reproduced. It offers policy recommendations focused on promoting equality through education, labor, and family policies.