Örgütsel bağlılık ve iş tatmini ilişkisi: Bir kamu kurumunda uygulama
The relationship between organizational commitment and job satisfaction: An application in a public institution
- Tez No: 943633
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan bu tez çalışmasının amacı, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasında var olan ilişkiyi ortaya koymaktır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Örgütsel bağlılık kavramı detaylıca ele alınmıştır. Örgütsel bağlılık ile ilgili temel kavramlar, bireysel (demografik) ve örgütsel ögeler ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, örgütsel bağlılık seviyeleri, örgütsel bağlılık sonuçları incelenmiş örgütsel bağlılık sınıflandırmaları üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının ikinci bölümünde iş tatmini kavramı detaylıca ele alınmıştır. İş tatmini ile ilgili temel kavramlar, bireysel (demografik) ve örgütsel faktörler ile iş tatmini arasındaki ilişki incelenmiş iş tatmini teorileri üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde ise teorik olarak açıklanan örgütsel bağlılık kavramı ve iş tatmini ilişkisi, Allen ve Meyer Örgütsel Bağlılık ve Minnesota İş Tatmini Ölçekleri yardımı ile veri toplama araçlarından biri olan anket yöntemi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to reveal the relationship between organizational commitment and job satisfaction. The thesis study consists of three parts. In the first part, the concept of organizational commitment is discussed in detail. Basic concepts related to organizational commitment, the relationship between individual (demographic) and organizational elements and organizational commitment, organizational commitment levels, organizational commitment results are examined and organizational commitment classifications are emphasized. In the second part of the thesis study, the concept of job satisfaction is discussed in detail. Basic concepts related to job satisfaction, the relationship between individual (demographic) and organizational factors and job satisfaction are examined and job satisfaction theories are emphasized. In the third part of the thesis study, the concept of organizational commitment and job satisfaction are explained theoretically and the relationship between them measured by using Allen and Meyer Organizational Commitment and Minnesota Job Satisfaction Scales using the survey method, one of the data collection tools.