Türkiye'de katılım bankacılığı: Finans sektörü açısından rekabet analizi
Participation banking in Turkey: Competitions analysis in terms of the financial sector
  1. Tez No: 943646
  2. Yazar: GÜRKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN KIRIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Faizsiz bankacılık, İslami bankacılık ya da Türkiye'deki adıyla katılım bankacılığı; faizli işlemlere karşı duyulan dini hassasiyetler doğrultusunda gelişen, tasarruf sahiplerinin birikimlerini değerlendirmelerine ve finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak tanıyan alternatif bir finans sistemidir. Dünya genelinde İslami bankacılık faaliyetleri 20. yüzyılın ortalarından itibaren gelişim göstermeye başlamış; Türkiye'de ise bu sistemle ilk tanışma 1980'li yıllarda“özel finans kurumları”adıyla gerçekleşmiştir. Özellikle 2015 yılından sonra sektöre yeni katılım bankalarının dâhil olmasıyla bu alan ciddi bir büyüme sürecine girmiştir. Bu çalışmada, bankacılık ve katılım bankacılığı tarihi, bugünü hakkında bilgiler verilmiş, analiz kısmında 2016–2023 yılları arasında faaliyet gösteren katılım ve geleneksel (mevduat) bankalarının performansları CAMELS metodolojisi çerçevesinde finansal oranlar yardımıyla analiz edilmiştir. Ayrıca, CAMELS çıktılarının yanı sıra çeşitli mikro analizler yapılmış ve bu verilerin anlamlılığı t-testi uygulanarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest-free banking, also known as Islamic banking or participation banking in Turkey, is an alternative financial system developed in line with religious sensitivities against interest-bearing transactions. It enables savers to manage their funds and meet their financial needs in a Sharia-compliant manner. While Islamic banking practices began to develop globally from the mid-20th century onward, Turkey was introduced to this system in the 1980s through institutions known as“special finance houses.”Notably, a significant expansion has occurred in this sector following the entry of new participation banks, particularly after 2015. This study provides an overview of the historical development and current state of the banking system and participation banking in Turkey. In the analysis section, the performances of participation and conventional (deposit) banks operating between 2016 and 2023 are examined using financial ratios within the framework of the CAMELS methodology. Additionally, various micro-analyses are conducted alongside the CAMELS findings, and the statistical significance of these results is evaluated through t-tests.