Yerel yönetimlerin 'Sanat ve mesleki eğitim' konusunda verdiği hizmetlerin belediye imajı ve itibarı üzerinde etkisi
The effect of the services provided by local governments regarding 'Art and vocational education' on the image and reputation of the municipality
- Tez No: 943647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KARADAĞ ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçmişten günümüze farklı anlayışlar çerçevesinde gelişim gösteren belediyecilik anlayışı günümüzde sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hizmetlerini devam ettirmektedir. Bu çerçevede verilen hizmetlerden biri olan Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları, yaygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Bu kursların hem halk hem de belediyeler için oldukça geniş avantajları bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde belediyeler yerel halkına doğrudan ulaşabilmektedir. Kursların belediye hakkındaki düşüncelere etki ettiği, diğer bir ifadeyle imajını ve itibarını etkilediği düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında da ORMEK'e (Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) bağlı Altınordu ORMEK'te eğitim alan kursiyerlerle görüşülerek kurslar ve belediye hakkındaki düşünceler ile ilgili derinlemesine çözümlemeler yapılması amaçlanmıştır. Çalışma çerçevesinde öncelikle ön araştırma yapılarak hangi kursların aktif olduğu ve öğrenci sayıları hakkında bilgi edinilmiştir. Ardından ise yarı yapılandırılmış bir soru formu oluşturularak önceden belirlenmiş örneklem üzerine uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ORMEK'e bağlı bu kursların belediye imajına doğrudan etki ettiği yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of municipalism, which has developed within the framework of different understandings from past to present, continues its services within the framework of social municipalism today. Art and Vocational Training Courses, one of the services provided within this framework, are among the non-formal education institutions. These courses have a wide range of advantages for both the public and municipalities. Thanks to these courses, municipalities can reach their local people directly. It is thought that the courses affect the opinions about the municipality, in other words, they affect its image and reputation. In this thesis study, it was aimed to make in-depth analyzes about the courses and thoughts about the municipality by interviewing the trainees who received training in Altınordu ORMEK affiliated to ORMEK (Ordu Metropolitan Municipality Art and Vocational Training Courses). Within the framework of the study, first of all, preliminary research was conducted and information was obtained about which courses were active and the number of students. Then, a semi-structured questionnaire was created and applied to a predetermined sample. The findings obtained as a result of the research indicate that these courses affiliated to ORMEK have a direct impact on the image of the municipality.