Akıllı depolama sistemi tasarımı ve rafta oluşacak statik yükleme sonucu oluşan gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Smart storage system design and investigation of stresses arising from static loading on the rack using finite element method
  1. Tez No: 943649
  2. Yazar: OĞUZHAN DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmasında, akıllı depolama sistemi tasarımı gerçekleştirdi ve raflara uygulanan statik yüklerin sonuçları, Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile incelenmiştir. SEY, yapıların maruz kaldığı yükler karşısında oluşan gerilme ve deformasyonları sayısal olarak analiz etmek için yaygın olarak kullanılan güçlü bir analiz yöntemidir. Çalışma kapsamında, örnek kullanılan bir raf sistemi belirlenmiş ,kesit kalınlığı, destek noktalarının optimizasyonu ve malzeme seçiminin yapısal performansa etkileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tasarımın performansı, farklı profil kalınlıkları ve destek noktaları kullanılarak optimize edilmiş ve raf sistemlerinin mukavemeti artırılmıştır. SEY ile yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler, raf sistemlerinin hangi bölgelerinde gerilme yoğunlaşmaları ve deformasyonların oluştuğunu göstermiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda örnek kesitte 4mm ve tek destekli raf sistemi bütün sonuçlara uygun görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a smart storage system design is developed, and the static loads applied to the racks are analyzed using the Finite Element Method (FEM). FEM is a widely used numerical analysis method to evaluate the stress and deformation of structures under different loads. This study focuses on the effects of profile thickness, support point optimization, and material selection on structural performance. The performance of the design was optimized by adjusting the profile thickness and support points, resulting in improved durability of the rack systems. The FEM analyses provided detailed insights into stress concentration and deformation areas in the rack structures. Based on the analysis results, several recommendations were made to enhance the reliability and efficiency of the system.