Türk dış politikasının dönüşümünde Milli İstihbarat Teşkilatının dış operasyon yetkisi
The foreign operation authority of the National Intelligence Agency in the transformation of Turkish foreign policy
- Tez No: 943690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HÜSREV ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'nin ulusal güvenlik stratejilerinde kritik bir yere sahip olan MİT, 1965 yılında Milli Emniyet Hizmeti (MEH) yerine kurulmuş ve kuruluşundan itibaren hem iç hem de dış güvenlik politikalarının temel bir unsuru olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde MİT, artan uluslararası tehditler ve değişen güvenlik dinamikleri doğrultusunda kapsamlı bir dönüşüm sürecine girmiştir. Özellikle 2002 sonrasında, operasyonel kapasitesi artırılarak uluslararası arenada daha etkin bir konuma gelmiştir. Bu çalışma, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) dış operasyon yetkisinin Türk dış politikasının dönüşümündeki etkilerini incelemektedir. Tezde, MİT'in tarihsel gelişimi, 2002 sonrası dönüşüm süreci ve dış operasyon yetkilerinin hukuki dayanakları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda, MİT'in Suriye, Irak ve Libya gibi bölgelerde gerçekleştirdiği dış operasyonlar incelenmiş, bu faaliyetlerin Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası rolüne katkıları değerlendirilmiştir. MİT'in dönüşümü, Türkiye'nin dış politikada daha proaktif, güvenlik odaklı bir yaklaşım benimsemesine olanak sağlamış, terörle mücadeleden uluslararası kriz yönetimine kadar birçok alanda stratejik bir araç olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, MİT'in dış operasyon yetkilerinin, Türk dış politikasının dönüşümünde ve ulusal çıkarların korunmasında merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, Türk dış politikasındaki değişim süreçlerini anlamak ve güvenlik stratejileri ile istihbarat faaliyetlerinin uluslararası ilişkilerdeki yerini değerlendirmek adına literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
MİT, which plays a critical role in Turkey's national security strategies, was established in 1965, replacing the National Security Service (MEH). Since its inception, MİT has been a key component of both domestic and foreign security policies. In the post-Cold War era, MİT underwent a comprehensive transformation in response to increasing international threats and shifting security dynamics. Particularly after 2002, its operational capacity was enhanced, enabling it to assume a more active role on the international stage. The thesis delves into MİT's historical development, the transformation process after 2002, and the legal basis of its foreign operation authority. In this context, the study analyzes MİT's foreign operations in regions such as Syria, Iraq, and Libya, and evaluates the contributions of these activities to Turkey's regional and international role. MİT's transformation has allowed Turkey to adopt a more proactive and security-oriented approach in foreign policy, using intelligence activities as a strategic tool in areas ranging from counter-terrorism to international crisis management. This study examines the impact of the National Intelligence Organization's (MİT) foreign operation authority on the transformation of Turkish foreign policy. The findings indicate that MİT's foreign operation authority plays a central role in the transformation of Turkish foreign policy and the protection of national interests. This study provides significant contributions to the literature by enhancing the understanding of the transformation processes in Turkish foreign policy and assessing the place of security strategies and intelligence activities in international relations.