Şemlelizâde'nin Şîve-i Tarîkat-ı Gülşeniyye adlı eseri
Shamlalī-Zȃdah's work named Shīvah-i Ṭarīqa-i Gulshaniyyah
- Tez No: 943757
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, XI/XVII. yüzyılda yaşamış Şemlelizȃde Ahmed Gülşenî'nin (d. 1089/1678) tasavvuf alanında kaleme aldığı Şîve-i Tarîkat-ı Gülşeniyye isimli eserinin günümüz alfabesine aktarımını ve değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında Şemlelizȃde Ahmed Gülşenî ile ilgili bilgi veren klasik kaynaklar ve modern çalışmalara yer verilmiştir. Akabinde tezin konusu, önemi, amacı ve yöntemine değinilmiştir. Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında Şemlelizȃde Ahmed Gülşenî ile ilgili bilgi veren klasik kaynaklar ve modern çalışmalara yer verilmiştir. Akabinde tezin konusu, önemi, amacı ve yöntemine değinilmiştir. Birinci bölümde Şemlelizȃde Ahmed Gülşenî'nin siyasî, toplumsal, ekonomik olaylarıyla yaşadığı yüzyıl, hayatı, mensup olduğu tarikatı ve kolu, tasavvufa yönelmesine vesile olan şeyhinin hayatı ve eserleri, Bursa'da tarikatin gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, evvela Şîve-i Tarîkat-ı Gülşeniyye isimli eser tanıtılmış, ardından eserin içinde yer alan, gerekli görülen ve en çok işlenen konular ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Şîve-i Tarîkat Gülşeniyye isimli eserin günümüz alfabesine aktarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the transfer to today's alphabet and evaluation of the work called Shīvah-i Ṭarīqa-i Gulshaniyyah, written in the field of sūfism by the sūfī named Shamlalī-zȃdah (d. 1185/1771), who lived between the XI/XVII centuries. This thesis consists of an introduction, three parts and a conclusion. The first part of the study, gives infomation about the century in which Shamlalī-zȃdah lived, along whit its politicali social and economic events, his life, the sect and branch to which the belonged and the life and works of the sheikh who influenced his approach to sūfism, and also the works that we were able to reach and the development of his tarīka in Bursa. In the second part, firstly, are introduced, and then the topics that are included in the work, deemed necessary and most frequently discussed, are discussed. The translation of the work named Shīvah-i Ṭarīqa-i Gulshaniyyah is given into today's alphabet in the third chapter.