Nohut bitkisinin mevcut üretim durumu ve üretim esnasında yaşanan sorunlar (Çorum ili Alaca ilçesi örneği)
The current production status of chickpea plant and problems experienced during production (Çorum province Alaca district example)
  1. Tez No: 943796
  2. Yazar: SERCAN ENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada önemli baklagillerden olan nohut bitkisinin üretim anından itibaren hasat zamanına kadar olan süreçte yaşanan üretim durumu ve sorunlar ele alınmıştır. Bölge olarak ise yer yer tarımsal alan bakımından sulama alanlarının kısıtlı olduğu, nohut bitkisi üretimine müsait olan Çorum ili Alaca ilçesi seçilmiştir. Çorum ili Alaca ilçesinde nohut bitkisinin üretim anından başlayarak pazarlama sürecine kadar olan dönemde mevcut üretim durumu ve üretim sürecinde yaşanan sorunlar analiz edilmeye çalışılmış, ortaya çıkan sorunların nohut üretiminde; girdi maliyetleri, hastalık, zararlılar, yabancı otlar ve hasat sırasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce Alaca Tarım İlçe Müdürlüğü'nden nohut üretimiyle ilgili alınan bilgilerde, nohut bitkisi üretimi yapan 87 köyde toplam 1079 çiftçinin kayıtlı olduğu öğrenilmiş ve 2022 yılında toplam 87.244 dönüm nohut bitkisi ekildiği belirtilmiştir. Bu üreticilerden 30 köyde toplam 321 çiftçi araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çiftçilerle yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplam 38 soru yöneltilmiştir. Üreticilere ilişkin bilgiler değerlendirildiğinde, çiftçilerinin çoğunun farklı bitkisel ürünler de ektikleri, nohut ürününü genelde sulamanın nadir olarak yapıldığı tarımsal alanlarda ektikleri belirlenmiştir. Genel itibariyle çiftçilerin nohut üretiminde yaşanan sorunlar itibariyle aynı durumu yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu sorunların başında girdi maliyetlerinin yüksekliği, çeşitli hastalık, zararlılar ve yabancı otlar gelmektedir. Ayrıca, nohut hasat zamanı diğer bazı bitkilerinde buğday ve ayçiçeği gibi ürünlerinde hasadı yapılmaktadır. Bu durumda hasat makinesi bulmakta problemler yaşandığı görülmüştür. Örneğin ayçiçeği hasat zamanı ile nohut hasat zamanı aynı döneme denk gelmekte, bu dönemde nohut hasat edilirken de hasat makinesinde ayçiçeği tablası takılı olduğundan neticede nohut hasat edilirken tanelerde dökülmeler yaşanmakta ve verimde azalmaların olduğu belirlenmiştir. Ankete katılan nohut üreticileri; girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu ve devlet desteklerini artması gerektiğini, sertifikalı tohum bulmakta sıkıntılar yaşadıklarını, fazla verim almak için bitki gelişim düzenleyicileri kullandıkları ancak bu ürünlerinde pahalı olduğunu, nohut hasat makinesi probleminin giderilmesi gerektiğini, nohut hasadının elle yapıldığı zaman daha verimli olduğunu ama bunun da pahalı olduğu gibi sorunları dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the production situation and problems experienced in the process from the production to the harvest time of the chickpea plant, which is one of the important legumes. As a region, the Alaca district of Çorum province, which has limited irrigation areas in terms of agricultural land and is suitable for chickpea plant production, has been selected. In the villages of Çorum province, Alaca district, the current production situation and the problems experienced in the production process were analyzed from the production moment of the chickpea plant to the marketing process. Input costs were determined during disease, pests, weeds, and harvest. In the information obtained from the Alaca Agriculture District Directorate before starting the research, it was learned that a total of 1079 farmers were registered in 87 villages producing chickpea plants, and it was stated that a total of 87,244 decares of chickpea plants were planted in 2022. A total of 321 farmers in 30 villages of these producers were included in the study. Thirty-eight questions were asked using the face-to-face survey method with the farmers in the study.When the information about the producers was evaluated, it was determined that most of the farmers also planted different herbal products, and they planted the chickpea product in agricultural areas where irrigation is rarely done. Generally, it has been determined that the farmers experience the same situation regarding the problems encountered in chickpea production. These problems begin with high input costs, diseases, pests, and weeds. In addition, some other crops, such as wheat and sunflower, are harvested during the harvest time of chickpeas. In this case, it has been observed that there are problems in finding a harvester. For example, the sunflower and chickpea harvest times coincide with the same period. During this period, a sunflower tray is attached to the harvester while the chickpea is harvested. Chickpea producers participating in the survey stated that the input costs are high and government support should be increased; they have difficulties in finding certified seeds, and they use plant growth regulators to get more yield, but these products are expensive, the problem of the chickpea harvester should be eliminated, the chickpea harvesting is more efficient when it is done manually, but they also expressed difficulties as it is expensive.