Feline interstisyel sistitisli kedilerde idrar örneklerinin kütle spektrometrisi ile değerlendirilmesi
Mass spectrometry evaluation of urine samples in cats with feline interstitial cystitis
- Tez No: 943795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜLERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sunulan bu tez çalışmasında Feline interstisyel sistitisli kedilerin idrar örneklerinin likit kromatografi kütle spektrometre (LC-MS) bazlı metabolitleri değerlendirip FIC etiyopatofizyolojisini aydınlatılmasına yardımcı olmak ve olası potansiyel biyobelirteç varlığının değerlendirilmesi amaçlanıp tedavi protokollerinin güncellenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda hayvan materyali, Haziran 2024-Mart 2025 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine non-spesifik kedi alt üriner sistem hastalık bulgularına sahip 134 kedi ile aşılama/check up için başvuran klinik olarak sağlıklı 292 kedi arasından seçilmiştir. Tüm kedilerin detaylı anamnez, klinik ve laboratuvar muayeneleri ile birlikte MS-bazlı idrar metabolit değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Anamnez, demografik bilgiler, MEMO değerlendirmesi, fiziksel ve hematokimyasal muayeneler ile birlikte yapılan ultrasonografik (idrar kesesi duvar kalınlıkları 0.22[0.14-0.33 cm]) ve radyografik bulgular, önceden bildirilen non-obstrüktif FLUTD bulguları ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to investigate the urinary metabolites of cats diagnosed with feline interstitial cystitis (FIC) using liquid chromatography–mass spectrometry (LC-MS) to contribute to the understanding of FIC pathophysiology and evaluate the presence of potential biomarkers, thereby supporting updates to treatment protocols. Animal material was selected between June 2024 and March 2025 from among 134 cats presenting with non-specific lower urinary tract disease (LUTD) symptoms and 292 clinically healthy cats brought in for vaccination or routine check-ups at Harran University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital. Detailed medical history, clinical and laboratory examinations, and LC-MS-based urinary metabolite assessments were conducted for all cats. The data—comprising anamnesis, demographic characteristics, feline environmental modification (MEMO) evaluation, physical and hematobiochemical examinations, ultrasonographic findings (e.g., bladder wall thickness of 0.22 [0.14–0.33 cm]), and radiographic findings—were consistent with previously reported non-obstructive FLUTD characteristics. Based on physical examinations and MEMO evaluations, cats with FIC demonstrated significantly higher respiratory rates (p < 0.001), systolic blood pressure (p < 0.013), body temperature (p < 0.037), bladder wall thickness (p < 0.000), and MEMO scores (p < 0.000) compared to the healthy control group. Urine dipstick and sediment analysis revealed significantly higher urinary red blood cell (RBC) levels in FIC-affected cats than in healthy cats (p < 0.000). Struvite crystals were found in 9 cases, calcium oxalate in 3, and uric acid crystals in 4 cats. Complete blood count (CBC) and serum biochemistry profiles were within reference ranges. LC-MS-based metabolite analysis showed significantly elevated levels (p < 0.05) of malic acid, N-isovalerylglycine, sebacic acid, 2-hydroxybutyric acid, 3-hydroxy-2-methylbutanoic acid, 3-hydroxy-3-methylglutaric acid, and 3-hydroxybutyric acid in FIC cats compared to healthy controls. Considering stress, pain, and hyporexia/anorexia in the development of FIC, along with the MEMO evaluation results, the metabolomic findings suggest a key role of lipolysis, catabolism, ketosis, and reactive oxygen species (ROS) in the pathophysiology of FIC. Specifically, the upregulation of malic acid in urine is indicative of an antioxidant, anti inflammatory, and antidepressant response to prolonged stress; elevated 2-hydroxybutyric acid reflects a compensatory response to bladder hypoperfusion and ischemia; and increased levels of 3-hydroxybutyric acid, 3-hydroxy-2-methylbutanoic acid, and 3-hydroxy-3-methylglutaric acid reflect oxidative stress responses. Furthermore, increases in sebacic acid and N-isovalerylglycine may represent potential antinociceptive and anti-inflammatory responses. In conclusion, useful clinical information in FIC cases can be obtained through ultrasonography and urine sediment analysis. The findings also suggest that stress- and pain-induced disruptions in energy metabolism may lead to ketosis, and ROS may play a significant role in the pathogenesis of FIC, eliciting a repair/protective response from the body. Additionally, employing alternative biomarker identification techniques such as nuclear magnetic resonance (NMR) may provide further insights into the etiopathogenesis of FIC and contribute to the refinement of therapeutic strategies. KEYWORDS: Biomarker, Diagnosis, CAT, Metabolite, Urine