Türkiye ekonomisinde bölgesel işsizliğin belirleyicileri: Mekansal panel veri analizi
Determinants of regional unemployment in the Turkish economy: Spatial panel data analysis
- Tez No: 943961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Önemli makroekonomik göstergeler arasında yer alan işsizlik oranı, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerin yakından izlediği bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomilerdeki yapısal sorunlar, bölgesel farklılıklar ve yaşanılan kriz deneyimleri, işsizliğin artmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye ekonomisi için bölgesel düzeyde işsizliğin belirleyicileri, mekansal ekonometrik yöntemler üzerinden incelenmiştir. Düzey-2 kapsamında yer alan 26 alt bölgenin incelendiği çalışmada, 2009-2021 dönemi ele alınmıştır. Bölgesel düzeyde gelir seviyesi, fiyatlar genel düzeyi, eğitim seviyesi, genç nüfus artışı ve verilen göç değişkenlerinin açıklayıcı değişkenler olarak kullanıldığı çalışmada; işsizlik oranının mekansal bağımlılığının mevcut olduğu tespit edilmiştir. Tesadüfi etkili mekansal hata modelinden elde edilen bulgulara göre gelir düzeyi ve verilen göçün, işsizlik oranını azalttığı; öte yandan fiyatlar genel düzeyi, eğitim seviyesi ve genç nüfus artışının ise işsizliği arttırıcı yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unemployment rate, one of the key macroeconomic indicators, is closely monitored by both developed and developing economies. Structural problems within economies, regional disparities, and experiences of economic crises can contribute to rising unemployment. This study uses spatial econometric methods to examine the determinants of unemployment at the regional level in the Turkish economy. The analysis covers the period from 2009 to 2021 and includes 26 sub-regions classified under NUTS-2. The study employs regional income levels, general price levels, education levels, youth population growth, and out-migration as explanatory variables. The findings indicate the presence of spatial dependence in unemployment rates. According to the results obtained from the random effects spatial error model, income levels and out-migration are found to reduce unemployment rates, whereas general price levels, education levels, and youth population growth have a positive effect on unemployment