Türk kamu yönetimi sisteminde risk ve kriz yönetiminin 2023 Kahramanmaraş depremi örneğinde incelenmesi
Investigation of risk and crisis management in Turkish public administration system: The case of 2023 Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 943970
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Toplumlar maddi anlamda sürekli değişmekte ve sosyal formasyonlar bu değişimin gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Günümüz modern toplumunu tanımlayan risk kavramsal ve etimolojik anlamdan çıkıp kurucu bir karakter haline dönüşmektedir. Bu çalışma riskin kurucu bir karakter olması hususunu sosyolojik zeminde ele alıp modern toplumun bir risk toplumu olduğu, bu risk toplumunda devletlerin ve özellikle devletlerin iş görme aracı olan kamu yönetiminin bu riskler karşısında kendisini nasıl konumlandırdığı üzerinde durmaktadır. Bu hususta çalışma 6 Şubat Depremlerini örnek olay olarak ele alıp, modern devletlerin iş görme aracı olan kamu yönetiminin risk ve krizler karşısında nasıl bir pratik ürettiği hususunu Türk kamu yönetimi bağlamında ele almaktadır. Bu çalışmanın esas inceleme nesnesi Türk kamu yönetiminde risk ve kriz yönetiminin afet yönetimi bağlamında irdelenmesidir. Bu irdeleme ışığında, Türk kamu yönetim yapısının afet risk ve krizleri karşısında dünya ile paralel bir şekilde gelişim gösterdiği, eksik noktaların yasal ve kurumsal açıdan giderilmeye çalışıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies are constantly chanching materially and social formations emerge as a result of this change. The risk that defines today's modern society ceases to have a conceptual and etymological meaning and turns into a founding chacracter. This study deals with the issue of risk being a founding character on a sociological basis and focuses on the fact that modern society is a risk society and how states, and especially the public administration,which is the means of functioning of states, positions itself againts these risks in this risk society. İn this regard, the study takes February 6 earthquakes as a case study and discusses the issue of what kind of practice public administration, which is the operating tool of modern states, produces in the face of risks and crises management in Turkish public administration in the context of disaster management. Based on this purpose, the sociological basis of the thesis is based on risk society theory and current historical and legal developments are tried to be examined through a case study.