أحكام الأهلية في الفقه الإسلامي وأثره في القانون السوري دراسة مقارنة
İslam hukukunda ehliyet ve Suriye hukukuna etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 943992
  2. Yazar: USAMA ELMAHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, bir kişinin hak edinme ve yükümlülük altına girme ehliyetini belirleyen temel konulardan biri olan ehliyetin İslam fıkhındaki hükümlerini karşılaştırmayı ve Suriye mevzuatındaki etkisinin boyutunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma problemi, İslam fıkhındaki ehliyet kavramı ile bu kavramın Suriye hukukundaki uygulamaları arasında, özellikle de ehliyetin aşamaları ve belirtileri açısından, karşılaştırmalı bir çalışmayı gerekli kılan bir boşluğun varlığında yatmaktadır. Araştırma, fıkhî ehliyet kavramını, bölümlerini, aşamalarını ve onu etkileyen belirtileri açıklığa kavuşturmayı ve Suriye hukukunun ehliyet hükümleri açısından İslam hukukundan ne ölçüde etkilendiğini ortaya çıkarmak için Suriye hukuku ile karşılaştırmayı amaçlamıştır: İlk bölüm İslam fıkhında ehliyeti tanım, bölüm, şartlar ve belirtiler açısından ele alırken, ikinci bölüm Suriye hukukunda ehliyeti incelemeye, fıkhi kavramsallaştırma ile karşılaştırmaya ve Suriye hukukunun İslam fıkhından ne ölçüde etkilendiğini göstermeye ayrılmıştır. Araştırma, özellikle kişisel statü alanında İslam hukuku ve pozitif mevzuat arasında bağlantı kurmanın önemini vurgulayan bir dizi önemli bulguya ulaşmıştır: Araştırma, Suriye hukukunun İslam fıkhının seçilebilirlikle ilgili kavramlarından etkilendiğini göstermiştir. İslam fıkhı ile Suriye hukuku arasında bazı belirtilerde ve ayırt etme yaşı veya olgunluğun belirlenmesinde bazı temel farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle çalışma, bu konuda diğer yönlerden ek çalışmalar yapılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research addresses a comparison of the rules of eligibility in Islamic jurisprudence and analyzes their impact on Syrian legislation, as it is one of the fundamental issues that determine a person's capacity to acquire rights and bear obligations. The problem of the research lies in the existence of a gap between the Islamic jurisprudential perspective on eligibility and the applications of this concept in Syrian law, particularly concerning the stages of eligibility and its impediments, which necessitated a comparative study. The research aimed to clarify the jurisprudential concept of eligibility, its categories, stages, and the factors affecting it, and to compare these with what is stated in Syrian law in order to reveal the extent to which Syrian law has been influenced by Islamic jurisprudence regarding eligibility rules. The study followed a comparative analytical approach and was divided into two chapters: the first dealt with eligibility in Islamic jurisprudence, covering definition, classification, criteria, and impediments, while the second chapter focused on studying eligibility in Syrian law and comparing it with the jurisprudential perspective to indicate the extent of its influence. The research reached several important conclusions that emphasize the importance of linking Islamic jurisprudence with positive legislation, especially in the field of personal status. Among the most prominent findings: the research demonstrated that Syrian law is influenced by concepts of Islamic jurisprudence related to eligibility and highlighted some significant differences between Islamic jurisprudence and Syrian law regarding certain impediments and in defining the age of discernment or maturity. Therefore, the study recommends the necessity of conducting additional research addressing this topic from other perspectives.