Mardin ekolojik koşullarında biyolojik gübrelemenin makarnalık buğdayda (triticum durum L. ) bitki gelişimi, verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
The effects of biological fertilization on plant development, yield and yield components of wheat (triticum durum L. ) in mardin ecological conditions
- Tez No: 944031
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma 2022-2023 yılında Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarlarında hazırlanan aşılı makarnalık buğday tohumlarının, Mardin İli Artuklu İlçesi Küçükköy mahallesinde bulunan 109/1 nolu parselde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve 18 parsel olacak şekilde uygulanmıştır. Daha önceden tanısı yapılan B1: KF36B (Azot Bağlayıcı), B2: KF3A (Azot bağlayıcı), B3: KF58C (Azot Bağlayıcı ve Fosfat Çözücü) ve BMİX (Üçlü Karışım) Edessa makarnalık buğday çeşidinin gelişimi üzerine olan etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Yapılan testlerle bitki boyu (cm), başak boyu (cm), kardeş sayısı (adet), metrekarede başak sayısı (adet/m2), başakta başakçık sayısı (adet/başak), başakta tane sayısı (adet/başak), bin tane ağırlığı (gram), tane verimi (kg/da), biyolojik verim (kg/da), hektolitre ağırlığı (kg/100 l), on başak ağırlığı (gram), protein (%), sedimantasyon (ml), yaş gluten (%) ve hasat indeksi (%) belirlenmiştir. Yürütülen çalışmada; Edessa makarnalık buğday çeşidinde yapılan uygulamalarla ortalama olarak bitki boyunun 63,85-74,98 cm, başak boyunun 6,63-7,77 cm, kardeş sayısının 4,37-5,97 adet, metrekarede başak sayısının 359-577 adet/m2, başakta başakçık sayısının 16,67-18,67 adet/başak, başakta tane sayısının 45,30-65,30 adet/başak, tane veriminin 216-303 kg/da, biyolojik veriminin 522-662 kg/da, hektolitre ağırlığının 79,60-80,80 (kg/100 l), protein (%) 13,77-16,47, sedimantasyonunun (ml) 55,33-76,33, yaş glutenin (%) 29,70-35,93 ve hasat indeksinin ise % 35,97-50,27 arasında değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak makarnalık ekmeklik buğday çeşidinde tane verimi en düşük 216 kg/da ile Kontrol grubundan ile elde edilmiş olup, aşısız ve tam doz gübreleme uygulamasında tane verimi 230 kg/da olurken, en yüksek tane verimi 303 kg/da ile BMİX (üçlü karışım) ile inokule edilmiş uygulamadan ve 297 kg/da ile KF58C (B3: Azot Bağlayıcı ve Fosfat Çözücü) elde edildiği ve bu iki bakteri uygulamasının tane verimini önemli ölçüde arttırması sebebiyle mikrobiyal gübre materyali olarak kimyasal gübrelemeye alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022-2023, using grafted durum wheat seeds prepared in Siirt University Faculty of Agriculture Field Crops Department Laboratories, in parcel number 109/1 located in Küçükköy neighborhood of Mardin Province Artuklu District, according to the randomized block trial design, with 3 replications and 18 parcels. It was aimed to determine the effects of previously diagnosed KF36B (Nitrogen Fixer), B2: KF3A (Nitrogen Fixer), B3: KF58C (Nitrogen Fixer and Phosphate Solvent) and BMIX (Triple Mixture) on the development of Edessa durum wheat variety. According to the tests performed, plant height (cm), spike height (cm), number of tillers (pcs), number of spikes per square meter (pcs/m2), number of spikelets per spike (pcs/spike), number of grains per spike (pcs/spike), thousand grain weight. (gram), grain yield (kg/da), biological yield (kg/da), hectoliter weight (kg/100 l), ten-ear weight (gram), protein (%), sedimentation (ml), wet gluten (% ) and harvest index (%) were determined. In the study carried out; With the applications made on Edessa durum wheat variety, average plant height was 63.85-74.98 cm, spike length was 6.63-7.77 cm, tiller number was 4.37-5.97, spike number per square meter was 359-577 pieces/m2, spikelet number per spike was 16.67-18.67 pieces/spike, grain number per spike was 45.30-65.30 pieces/spike, grain yield was 216-303 kg/da, biological yield was 522-662 kg/da, hectolitre weight was 79.60-80.80 (kg/100 l), protein (%) was 13.77-16.47, sedimentation (ml) was 55.33-76.33, wet gluten (%) was 29.70-35.93 and harvest index was %. It was determined that it varied between 35.97-50.27. As a result, the lowest grain yield in the durum bread wheat variety was obtained from the Control group with 216 kg/da, while the grain yield was 230 kg/da in the uninoculated and full dose fertilization application, the highest grain yield was obtained from the application inoculated with BMIX (triple mixture) with 303 kg/da and from KF58C (B3: Nitrogen Fixer and Phosphate Solvent) with 297 kg/da, and it is thought that these two bacterial applications can be an alternative to chemical fertilization as microbial fertilizer material since they significantly increase grain yield.