Osmanlı Devleti'nde asayiş uygulamaları: İstanbul örneği (1908-1914)
Public order practices in the Ottoman Empire: The case of Istanbul (1908-1914)
  1. Tez No: 944040
  2. Yazar: NAZ SARALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH UZMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada, II. Meşrutiyet'in ilanından I. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar geçen süreçte İstanbul'daki asayiş sorunları ve bu sorunlara karşı alınan tedbirler incelenmiştir. Dönemin sosyo-ekonomik yapısı kapsamında bireysel suçlar ve bu suçlarla mücadele yöntemleri analiz edilmiştir. Emniyet birimlerince tutulan istatistiki veriler, mekânsal dağılımlar ile detaylandırılmıştır. Bireysel suçların yanında toplumun huzurunu bozan eylemler, ahlaki sorunlar ve devletin kendine yönelik güvenlik tehdidi olarak algıladığı eylemler de değerlendirilmiştir. Osmanlı Devleti'nin asayiş anlayışında meydana gelen değişiklikler ve dönüşüm tespit edilmiş, bu değişiklik ve dönüşümlerin asayiş politikalarına yansımaları İstanbul örneğinden hareketle incelenmiştir. Bu kapsamda arşiv belgeleri, Meclis-i Mebusân zabıt cerideleri, dönemin süreli yayınları, dönemin hukuki mevzuatı ve ilgili literatürden azami derecede istifade edilmiştir. Bu kaynaklar ışığında Osmanlı Devleti'nin 1908-1914 döneminde asayiş algısı tespit edilmeye ve uygulanan asayiş politikaları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the public order issues in Istanbul and the measures taken in response during the period from the proclamation of the Second Constitutional Era to the outbreak of the First World War. Within the framework of the socio-economic structure of the period, individual crimes and the methods employed to combat these crimes are analyzed. Statistical data recorded by security units are detailed through their spatial distributions. In addition to individual crimes, actions disturbing public order, moral issues, and activities perceived by the state as threats to its own authority are also evaluated. The transformations and changes in the Ottoman Empire's perception of public order are identified, and the reflections of these changes on public order policies are analyzed through the case of Istanbul. In this context, archival documents, the records of the Ottoman Chamber of Deputies, periodicals of the time, contemporary legal regulations, and relevant scholarly literature have been utilized to the fullest extent. In light of these sources, the perception of public order in the Ottoman Empire during the 1908–1914 period has been identified, and the policies implemented in the field of public security have been examined.