Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2019-2023 yılları arasında gerçekleşen iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational accidents occured at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between 2019 and 2023
  1. Tez No: 944041
  2. Yazar: HATİCE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SÜNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (OMÜTFH)'nde 2019-2023 yılları arasında gerçekleşen iş kazalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini OMÜTFH'de bu beş yıllık süre içinde gerçekleşen 913 iş kazası oluşturmuştur. Bu 913 iş kazasından 879'unun kaza tutanak kayıtlarına tam olarak ulaşılmış ve araştırmaya alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki fark ki-kare testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate occupational accidents that occurred at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital (OMUFMH) between 2019 and 2023. Materials and Methods: This descriptive study included a total of 913 occupational accidents reported during the five-year period at OMUFMH. Complete medical records from 879 of these accidents could be obtained and included in the analysis. Data were analyzed using SPSS version 22.0.