Çıpçıhley uçma trohka 'Lietuva karaylarının yırları'
Çıpçıhley uçma trochka (Lietuva karayların yırları)
  1. Tez No: 94406
  2. Yazar: İLGİ KIVRAKDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
ÖZET Tezimin esasım, Litvanya Karayimlerine ait olan 73 şiir oluşturmaktadır. Bu şiirler transkribe edildikten sonra, günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Giriş kısmında Karaimce'nin fonetik ve morfolojik özellikleri örneklerle anlatılmıştır. Sözlük, gramatikal indeks şeklinde düzenlenmiştir. En sonda verilen bibliyografya ile de, bu sahada çalışacak olan kimselere rehber olunmaya çalışılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çıpçıhley Uçma Trochka (Lietuva Karaylarnın Yırları) (Introduction-Investigation -The Transformation From Karaim's Language to Turkish of Turkey-) The thesis base is composed to 73 poems which belong to Karaims in Litvanya. This poems are trancribed and than to transfer from Karaim current Turkish. In introduction part contains general information which concerned with Karaims. In examination part, Karaim's phonetics and morphology characteristic are described by examples. The dictionary is to arranged grammatically index. The bibliography at the end of the thesis is guide for researcher in this subject. vm tCTftsnuMirrtMKBuu DOKUMAKTA****