Temel tasarımın modern sanat eğitiminde uygulanabilirlik düzeyi
  1. Tez No: 94407
  2. Yazar: RAİF KALYONCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sanat eğitimi verilen kurumlarda uygulanan Temel Tasarım dersinin, modern sanat uygulamalarıyla arasındaki ilişkiyi tanımlamaya yöneliktir. Buna ek olarak Temel Tasarım eğitimi bünyesinde varlık formlarının incelenmesi ve kavram analizlerinin öğrenciye görsel deneyim kazandırması sonucu dış dünya ile bilinçlilik arasında kuvvetli bir bağ kurulması amaçlanır. Öğrencilerin sistemli bir sanat disiplini içersinde belli bir temelde kişisel görüş, duyuş ve düşünce yöntemleri kazandırarak kişisel yeteneklerin ortaya çıkmasına yardımcı olması amaçlanmıştır. Bu tez çalışması öğrencinin yaratıcı ve yapıcı motivasyonunu pekiştirerek ileriki sanat yaşamlannda oluşturacakları çalışmalarına sağlam ve bilinçli zemin hazırlamak amacını gaye edinmiştir. Her çağ ve her dönemin görsel estetik beğenisi görsel örneklerle ifadelendirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında eğitim ve plastik sanatlarla ilgili tanımlara yer verilip plastik sanatların eğitim içersindeki önemi irdelenerek çalışmanın amacına ve önemine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Bauhaus'un tarihsel gelişimi ve eğitimde Bauhaus'un önemine değinildi, ayrıca Temel Tasarım eğitiminin önemi vurgulandı. Üçüncü bölümde ise Temel Tasarımın programı genel olarak özetlendi. Güzel sanatlar eğitimi bölümlerinde Resim-iş Öğretmenliği programlarında uygulanan Temel Tasarım dersinin öğeleri (elemanları), görsel iletişim ve görsel algının oluşabilmesi için gerekli şartların ve ilkelerinin ayrı ayrı şekilli ve resimli örnekleriyle tanımlanıp incelenmesi yapıldı. Dördüncü bölümde ise modern çağın sanat anlayışı ve birbirini takip eden belli başlı modern sanat akımları tarihsel süreç içersinde kısa bir şekilde irdelendi. Son bölümde bulgular kısmında ise Temel Tasarım öğelerinin ve ilkelerinin modern sanat içersinde yer almış resimlerle ve günümüz çalışmalarından örneklerden de birçok resim kullanılarak tasarım örnekleriyle birbirleri arasında bağlantılar kurulup incelenmeleri yapıldı. Temel Tasarım dersinin sanat eğitimi kurumlarında daha sağlıklı ve verimli bir şekilde öğrenciler tarafından uygulanabilmesi için gerekli sonuçlar çıkartılıp öneriler kısmında da Temel Tasarım dersinin daha sağlıklı uygulana bilmesi için gerekli öneriler sunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
The aim of tihs study is tu describe teh relationship between Basic Design class in art schools and modern art practicel (application). In addition, student has visual experience by analysis of existence form included in Basic Desin Education and concept so that there can beastrang link between external world and consciousness. Getting personal manner of seeing, feeling and thinking method based on a certain principal in a systematic art disipline enables students to emerge their own skills. The thesis aims to prepare strong and conscious ground for their future art studies by consolidating student's creative and positive motivation. Visual aesthetic feeling of every era and term is explained with visual examples. At the beginning of the study, there are" definitions related to education and plastic art and plastic art is also expresed to have an important part in education. In the second part of the study, historical development of Bauhaus and the importance of Bauhaus in education and also Basic Design Education are observed. In the third part, Basic Design Program is generally summarized. To compase visual communi cation and conception which are items of Basic Design class applied in Art Teaching Department of Fine Arts, necessary condition's and principals are illustrated in detail. In the fourth part, art concept of modern age and some modern art styles Chronologically are briefly examined. In the last part, Basic Design items and principals are matched to the pictures from modern arts and some patterns from present works of arts and connections between them are observed. Some conclusions and suggestions are given for student's efficient application of basic Design in art schools. vm