Ayçiçeği çeşitlerinin kuraklık stresi koşulunda toprağa vermikompost uygulamasının bitki gelişimindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of vermicompost application to soil under drought stress conditions on plant development of sunflower varieties
- Tez No: 944168
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma sera ortamında 6 farklı ayçiçeği bitkisine farklı sulama kısıtı oranlarının ve toprağa vermikompost uygulamasının bitkinin gelişimi ve yapraklardaki mineral madde konsantrasyonu üzerine etkilerini araştırmak için yürütülmüştür. Araştırmada, kuraklık stresinin etkisini belirlemek amacıyla 3 farklı sulama seviyesi (tam sulama (%100) (D0), tarla kapasitesinin %80'i (D1) ve %60'ı (D2)) kullanılmış ve deneme saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Denemede; bitkisel materyal olarak Ayçiçeği bitkisi (Helianthus annuus)'nin P64LP130, LG5461CLP, P64LL62, P642C108, SY SANTOS, SY BARBATİ çeşitleri kullanılmıştır. Her sulama dozunda kuraklık koşullarında toprak organik maddesinin etkisini araştırılması için toprağa %0 ve %5 oranında vermikompost karıştırılmıştır. Araştırma, tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü kurulmuştur. Bitkilere temel besin elementleri sulama ile birlikte verilmiştir. İncelenen özelliklere göre sulama ve vermikompost uygulaması bitkinin toprak üstü yaş ve kuru ağırlıkları üzerine istatiksel olarak %1 önem seviyesinde etkili olmuştur. Çeşitlerin genel ortalaması kontrol uygulamasında 34.38 gr7bitki iken vermikompost uygulamasında 43.83 gr/bitki olarak ölçülmüştür. Çeşitlerin kendi aralarında uygulamalara gösterdiği tepkiler farklı olmuştur. Sulama uygulamalarında %60 uygulamalara göre %100 sulama uygulamaları bitkinin yaş ağırlık ve kuru ağırlıklarında neredeyse %70 ile 90 arasında bitki biomasının artışı tespit edilmiştir. Bununla beraber bitkinin mineral madde konsantrasyonları ve alımları sulamanın %100 ve vermikompost uygulamasında yüksek değerlerde bulunmuştur. Çalışmada en düşük sulama kısıtı uygulamasında toprağa vermikompost uygulamasında bitkinin biokütlesinin daha fazla oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of different irrigation restriction rates and vermicompost application to soil on plant development and mineral substance concentration in leaves on 6 different sunflower plants in a greenhouse environment. In the research, 3 different irrigation levels (full irrigation (%100) (I0), 80% (I1) and 60% (I2)) were used in order to determine the effect of drought stress and the trial was carried out as a pot trial. In the experiment; Sunflower plant (Helianthus annuus) varieties P64LP130, LG5461CLP, P64LL62, P642C108, SY SANTOS, SY BARBATI were used as plant material. In order to investigate the effect of soil organic matter under drought conditions at each irrigation dose, 0% and 5% vermicompost was mixed into the soil. The research was set up according to a randomized plot design with four replications. Essential nutrients were given to the plants together with irrigation. According to the examined characteristics, irrigation and vermicompost application was statistically effective at 1% significance level on the above ground fresh and dry weights of the plant. While the general average of the varieties was measured as 34.38 gr7plant in the control application, it was measured as 43.83 gr/plant in the vermicompost application. The reactions of the varieties to the applications were different among themselves. In the irrigation applications, an increase of almost 70% to 90% in the fresh weight and dry weight of the plant was detected in 100% irrigation applications compared to 60% applications. However, the mineral substance concentrations and uptakes of the plant were found to be high in 100% irrigation and vermicompost applications. In the study, it was observed that the biomass of the plant was formed more in the vermicompost application to the soil in the lowest irrigation restriction application.