Kuraklığa toleranslı ve hassas ayçiçeği hatlarında kuraklık stresine karşı antioksidan ve yağ asidi biyosentez gen ekspresyonlarının analizi
Analysis of antioxidant and fatty acid biosynthesis gene expression in drought-tolerant and sensitive sunflower lines under drought stress
  1. Tez No: 960035
  2. Yazar: MİNE CEREN BARLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY VURAL KORKUT, DOÇ. DR. BİRSEN CEVHER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kuraklık stresi, ayçiçeği bitkisinde (Helianthus annuus L.) büyük çapta fizyolojik ve moleküler değişikliklere neden olarak verim kayıplarına yol açmaktadır. Bu çalışma, kuraklığa dayanıklı (26 ve 78) ve hassas (19 ve 109) ayçiçeği genotiplerinde HaENR1, HaENR2, HaSLD1.1, HaSOD1, HaSODA ve HaCAT genlerinin ekspresyon düzeylerini inceleyerek kuraklık stresine moleküler yanıt mekanizmalarını açıklamaktadır. Gen ekspresyon analizleri, dayanıklı genotiplerde bu genlerin ifadelerinin daha dengeli ve kontrollü olduğunu; hassas genotiplerde ise strese yanıtın daha çarpıcı ve düzensiz olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle HaENR1 ve HaENR2 genleri, yağ asidi biyosentezinde kritik bir rol oynarken HaSOD1 ve HaSODA genleri reaktif oksijen türlerini (ROS) detoksifiye ederek oksidatif stresin azaltılmasına katkı sağlamıştır. Katalaz geninin ifade profilleri ise genotipler arasında farklılıklar göstermiş ve hassas genotiplerde daha yoğun bir aktivite gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, kuraklığa toleranslı ayçiçeği çeşitlerinin geliştirilmesine yönelik genetik ve biyoteknolojik yaklaşımlara rehberlik edebilecek potansiyel gen hedeflerini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Drought stress causes large-scale physiological and molecular changes in sunflower (Helianthus annuus L.), leading to yield losses. This study investigates the expression levels of HaENR1, HaENR2, HaSLD1.1, HaSOD1, HaSODA and HaCAT genes in drought-tolerant (26 and 78) and susceptible (19 and 109) sunflower genotypes to elucidate the molecular response mechanisms to drought stress. Gene expression analyses revealed that the expressions of these genes were more balanced and controlled in resistant genotypes, while the stress response was more striking and irregular in susceptible genotypes. Especially, HaENR1 and HaENR2 genes play a critical role in fatty acid biosynthesis, while HaSOD1 and HaSODA genes contributed to the reduction of oxidative stress by detoxifying reactive oxygen species (ROS). The expression profiles of the catalase gene differed among genotypes, and more intense activity was observed in susceptible genotypes. The findings of this study indicate potential gene targets that can guide genetic and biotechnological approaches for the development of drought-tolerant sunflower cultivars.