Bondowoso Dini Mahkemesinin küçüklerin evlendirilmesiyle ilgili kararlarının tahlili
Analysis of the decisions of the Religious Court of Bondowoso on the marriage exemption of minors
- Tez No: 944293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELMAN BAKTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
2019 tarihli 16 Sayılı Kanun, kız çocuklar için asgari evlenme yaşını 16'dan, hem kız hem de erkek çocuklar için 19'a değiştirmektedir. Ancak, bu hüküm mutlak değildir çünkü kanun, küçüklerin evlendirilmesi Dini Mahkeme'ye reş için istisna talebinde bulunarak evlenmelerine izin vermektedir. Bondowoso Dini Mahkemesi'nin SIPP (Sistem Informasi Penelusuran Perkara) verilerine göre, 2020 yılında küçüklerin evlendirilmesi davalarının sayısı 1.077'ye ulaşmış, 2022'de 718 davaya düşmüştür. 2024'ün başlarında 210 davaya düşmüştür. Önceki yüksek rakamlar ve bu keskin düşüş göz önüne alındığında, bu rakamların azalmasına neden olan çeşitli faktörleri bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca, hakimlerin küçüklerin evlendirilmesi taleplerini kabul ederken dikkate aldıkları hususları ve küçüklerin evlendirilmesi ardındaki temel faktörleri bilmek önemlidir. Bu faktörler, Bondowoso Dini Mahkemesi'ndeki küçüklerin evlendirilmesi davalarını anlayan bilgi sahipleriyle yapılan gözlemler ve doğrudan görüşmeler yoluyla elde edilen verilerle nitel bir yaklaşımla incelenebilmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, 2024 yılında küçüklerin evlendirilmesine ilişkin uygulamalarının giderek daha katı hale geldiğini tespit etmiştir. Bondowoso İlçe Hükümeti ile Bondowoso Dini Mahkemesi arasında imzalanan Mutabakat Zaptı (MoU) ve İş Birliği Protokolleri (PKS), küçüklerin evlendirilmesinin davalarının keskin bir şekilde azalmasına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır Küçüklerin evlendirilmesi talepleri onaylarken acil nedenler veya çocuğun yüksek menfaati, hâkimlerin bu tür talepleri kabul etmesinde dikkate aldıkları hususlardır. Kültür gelenekler, özellikle nişan gelenekleri, Bondowoso'da küçüklerin evlenmesini yönlendiren başlıca faktör olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Law No. 16 of 2019 raised the minimum legal age for marriage to 19 years for both males and females. However, this provision is not absolute, as the law permits exceptions by allowing minors to marry upon obtaining marriage authorization from the Religious Court. . According to the SIPP (Case Information Tracking System) of the Bondowoso Religious Court, the number of child marriage cases reached 1,077 in 2020, decreased to 718 in 2022, and further declined to 210 in early 2024. Given the previously high figures and the sharp decline, it is crucial to understand the factors contributing to this reduction. Additionally, it is essential to examine the judicial considerations in granting marriage applications for minors and the underlying factors driving such marriages. These factors were analyzed qualitatively using data gathered from observations and direct interviews with individuals knowledgeable about minor marriage cases in the Bondowoso Religious Court. The findings indicate that in 2024, the requirements for submitting applications for minor marriages became more complex and time-consuming. The signing of Memorandums of Understanding (MoU) and Cooperation Agreements (PKS) between the Bondowoso Regency Government and the Bondowoso Religious Court significantly contributed to the drastic decrease in child marriage cases. When granting requests for minor marriages, judges prioritize the best interests of the child. Local customs, particularly engagement traditions, remain the primary factor driving underage marriages in Bondowoso.