Analysis of regional local income, social welfare, and poverty in Bondowoso district, East Java, Indonesia
Endonezya, Doğu Java Eyaleti, Bondowoso bölgesinde bölgesel yerel gelir, sosyal refah ve yoksulluk analizi
  1. Tez No: 961494
  2. Yazar: MOHAMMAD RIFAN FIRMANSYAH
  3. Danışmanlar: ASOSIASI. PROF. DR. UFUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın arka planını, Endonezya'nın Doğu Java Eyaleti ortalamasının sürekli altında kalan Bondowoso bölgesindeki düşük bölgesel yerel gelir ve sosyal refah düzeyi ile yüksek yoksulluk seviyesi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, bölgesel yerel gelir artışı, sosyal refah ve yoksulluk dinamiklerini analiz etmek, nedensel faktörleri bulmak ve yerel orijinal gelirin sosyal refah ve yoksulluğa katkısını araştırmanın yanı sıra Bondowoso bölgesi Hükümetinin yerel orijinal geliri ve yoksulluğu artırmaya yönelik programlarını analiz etmektir. sosyal refah ve Bondowoso bölgesindeki yoksulluk seviyelerini azaltmak. Bu araştırmada kullanılan yöntem, Bondowoso bölgesinde kasıtlı olarak seçilen ve geçmişleri araştırma problemindeki özelliklere göre olan katılımcılarla yürütülen nitel bir vaka çalışmasıdır. Bu araştırma, Bondowoso bölgesi Hükümet yetkilileri, KOBİ aktörleri ve birkaç Bondowoso bölgesi sakini ile gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri üretmiştir. Bu araştırmadaki analiz tekniği, veri kodlamasından bu araştırmanın bulgularının görselleştirilmesine kadar NVIVO 15 araçlarını veya yazılımını kullanmaktadır. Verilere ve analizlere dayanarak, yerel orijinal gelir, sosyal refah ve yoksulluğun büyüme dinamiklerinde, düşük bölgesel yerel gelir ve sosyal refahın ve yüksek yoksulluğun nedenlerine ve yerel orijinal gelirin sosyal refah ve yoksulluğa nasıl katkıda bulunduğuna ve hükümetin uyguladığı çeşitli programlara hakim olan çeşitli faktörlerin Bondowoso bölgesinde yerel geliri ve sosyal refahı artırmak ve yoksulluğu azaltmak olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The background of this research is the low level of regional local income and social welfare and the in-height poverty level in the Bondowoso district, which is consistently below the average for East Java Province, Indonesia. The purpose of this research is to analyze the dynamics of regional local income growth, social welfare, and poverty, find out the causal factors, and explore the contribution of local original income to social welfare and poverty, as well as analyze Bondowoso district Government programs to increase local original income and poverty. social welfare, and reducing poverty levels in the Bondowoso district. The method used in this research is a qualitative case study conducted in Bondowoso Regency with participants who were selected deliberately and whose backgrounds were by the characteristics of the research problem. This research generated data through observation and semi-structured interviews with Bondowoso Regency Government officials, MSME actors, and several Bondowoso Regency residents. The analysis technique in this research uses NVIVO 15 tools or software, from data coding to visualization of the research findings. Based on data and analysis, it was found that in the dynamics of growth of local original income, social welfare, and poverty, several factors dominate the causes of low regional local income and social welfare and high poverty, and how local original income contributes to social welfare and poverty, as well as several programs implemented the government is to increase local revenue and social welfare and reduce poverty in the Bondowoso district.