Küçük ve orta ölçekli işletmelerin coğrafik dağılımını belirleyen faktörler
  1. Tez No: 94430
  2. Yazar: NEBAHAT AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
02. Özet 1960'k yıllarda başlayıp, 1980'li yıllara gelindiğinde önemli boyutlara ulaşan bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler, ekonomik kalkınma modelindeki tercihlerde büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Bu dönemde sanayileşmiş ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelere ayrı bir önem verilmeye başlanmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik ve sosyal sisteme kazandırdığı dinamizmin daha iyi görülmesi, bu işletmelere verilen önemin artmasında etkili olmuştur. Bunun sonucu olarak, bir çok ülke mevcut olan küçük ve orta ölçekli işletmelerinin gelişmesini desteklemiş ve bu tür yeni işletmelerin kurulmasmı teşvik etmiştir. Bu gelişmelerle birlikte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, küçük ve orta ölçekli işletmelerin coğrafîk dağılımında farklılıklar meydana geldiği görülmektedir. Bu tür işletmelerin coğrafîk ciağılımındaki farklılıklar, gelişmekte olan ülkelerde yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dağılımı arasında önemli bölgesel farklılıklar bulunmakla birlikte, işletmeler daha çok batı bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada, imalat sanayinde çalışan küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanımı, dünyadaki benzer örnekleri ve kuruluş kriterleri açıklandıktan sonra, söz konusu işletmelerin coğrafîk dağılımına etki eden faktörler ve Türkiye'deki bölgesel dağılımı üzerinde durulmuştur. Uygulanan ekonometrik modellerde, 1990 ve 1995 yıllan verileri alınarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin coğrafîk dağılımında belirleyici rol oynayan, sosyo-ekonomik makro faktörler araştırılmıştır. Sonuçta, Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin coğrafîk dağılımı ile illerin yüzölçümü arasında ters yönlü, geliri, nüfusu, göç hareketi ve okuma-yazma oram arasında ise genellikle doğru yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak, kısa vadede uygulanacak politikaların, küçük ve orta ölçekli işletmelerin coğrafîk dağılımına etki edemeyeceği belirlenmiştir. vn ZC YÛKSEKÖCRttlM KURULU DOKÜMAKTASYON UBUOBU.
Özet (Çeviri)
03. Summary From 1960's to 1980's, development in the science and technology world has caused important changes in preferences of economic development models. In this period, small and medium- sized firms have started to gain importance, understanding the dynamism of small and medium-sized firms in economic and social system generated a great interest on these firms. As an obvious result of this, many countries supported the developments of small and medium-sized business enterprises and encouraged such kind of new business enterprises to be established. Along these developments; we observe that, in developed and under-developed countries, it appears differences on geographical distributions of small and medium-sized business enterprises. The differences on geographic-distributions of such kind of enterprises produce a great deal of density in under-developed countries. Although existence of much regional differences of distribution between small and medium-sized business enterprises, enterprises dense increasingly in the western regions in our country. In this study, after the definitions of small and medium-sized enterprises which run in manufacturing industry and the explanation the criterions of foundations and similar illustrations in the world have been given, dwelled on the factors which effects the geographical-distributions and the regional distributions in Turkey of the subjected business enterprises. In the applied econometric models, socio-economic macro factors that play characteristic roles on the geographical-distributions of small and medium-sized business enterprises studied for the period of 1990 and 1995. In the result, it is determined that in Turkey there is a negative relation between the distributions of small and medium-sized business enterprises and the areas of the provinces; and a positive relation between geographical distributions of small and medium-sized firms and income, population migration and the rate of literacy in the provinces. Based on these result, it was determined that short-term policies will not be effective on the geographical distributions of small and medium-sized business enterprises. vm