Tarımsal atıkların biyokütle enerji üretim potansiyelinin sera gazı emisyonlarının azaltmasına katkısı ve çevresel etkileri: Şanlıurfa örneği
The contribution of agricultural waste biomass energy production potential to reducing greenhouse gas emissions and its environmental impacts: The case of Şanlıurfa
- Tez No: 944397
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Energy, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında, Şanlıurfa ili örneğinde tarımsal atıklardan elde edilebilecek biyokütle enerji potansiyeli hesaplanmış ve bu potansiyelin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına olan katkısı analiz edilmiştir. 2023 yılı itibarıyla Şanlıurfa'da toplam tarımsal ürün üretimi 5.419.640 ton olarak belirlenmiş; buna bağlı olarak 4.653.570 ton Teorik Tarımsal Biyokütle Potansiyeli (TTBP) hesaplanmıştır. Bu biyokütleden yaklaşık 77.831.140 GJ Teorik Enerji Potansiyeli (TEP), 30.807.666 GJ Kullanılabilir Enerji Potansiyeli (KEP) ve 2.569.362 MWh Elektrik Enerjisi Eşdeğeri (EEeşd.) elde edilebileceği öngörülmüştür. Biyokütle enerjisi kullanımı sonucunda yalnızca 115.621 ton CO₂ eşdeğeri emisyon salımı gerçekleşirken, aynı miktarda enerjinin fosil yakıtlar olan kömür, petrol ve doğalgaz ile üretilmesi durumunda sırasıyla 2.281.591 ton, 1.883.340 ton ve 1.053.437 ton CO₂ eşdeğeri emisyon ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bu tarımsal atıkların açık alanda yakılması halinde oluşabilecek emisyon miktarının 12.084.379 ton CO₂ eşdeğeri olduğu ve biyokütle enerjisi üretimiyle ortalama 4.210.066 ton CO₂ eşdeğeri emisyonun önlenebileceği belirlenmiştir. Bu azaltım miktarının çevresel eşdeğerleri değerlendirildiğinde; yaklaşık 63 milyon adet ağaç fidanının 10 yıl boyunca büyütülmesine, 1,35 milyon ton atığın geri dönüştürülerek bertaraf edilmesine veya 1.936.630 ton kömürün yakılmasının önlenmesine eşdeğer bir etki yaratmaktadır. Elde edilen bulgular, Şanlıurfa özelinde tarımsal atıkların enerjiye dönüştürülmesinin yalnızca enerji arzına katkı sağlamakla kalmayıp çevresel sürdürülebilirliğe ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik önemli fırsatlar sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the biomass energy potential derived from agricultural residues in Şanlıurfa province was calculated, and its contribution to the reduction of greenhouse gas emissions was analyzed. As of 2023, the total agricultural production in Şanlıurfa was determined to be 5,419,640 tons, resulting in a Theoretical Agricultural Biomass Potential (TABP) of 4,653,570 tons. From this biomass, approximately 77,831,140 GJ of Theoretical Energy Potential (TEP), 30,807,666 GJ of Usable Energy Potential (UEP), and 2,569,362 MWh of Electricity Equivalent (EEeq) are estimated to be obtainable. The use of biomass energy results in only 115,621 tons of CO₂ equivalent emissions, whereas producing the same amount of energy from fossil fuels such as coal, oil, and natural gas generates 2,281,591 tons, 1,883,340 tons, and 1,053,437 tons of CO₂ equivalent emissions, respectively. Furthermore, open burning of these agricultural residues would cause emissions amounting to 12,084,379 tons of CO2 equivalent. It was determined that biomass energy production can prevent an average of 4,210,066 tons of CO₂ equivalent emissions. When these emission reductions are evaluated in terms of environmental equivalences, the impact is comparable to planting approximately 63 million tree seedlings and growing them for 10 years, recycling 1.35 million tons of waste, or preventing the combustion of 1,936,630 tons of coal. The findings indicate that converting agricultural residues to energy in Şanlıurfa not only contributes to energy supply but also offers significant opportunities for environmental sustainability and greenhouse gas emission reduction.