Kedilerde yaygın görülen üst solunum yolu hastalıklarında etiyoloji ve tedavinin araştırılması
Invastigation of etiology and treatment of common upper respiratory tract diseases in cats
- Tez No: 944396
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kedilerde üst solunum yolu hastalığı (ÜSYH) kliniklerimizde yaygın görülen ve viral ve/veya bakteriyel etkenlerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu araştırmada ÜSYH semptomu gösteren kedilerde etiyolojinin araştırılması ve doksisiklin tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Hayvan Hastanesi'ne ÜSYH'nın klinik bulguları ile getirilen 50 kedi değerlendirildi. Kedilerden tedavi öncesinde orafarenks sürüntü örnekleri alındı. Örneklerde PZR tekniği kullanılarak Feline Herpes Virus (FHV), Chlamydia (C.) felis, Mycoplasma spp. ve Bordetella (B.) bronchiseptica etkenleri yönünden moleküler analizler yapıldı. Ayrıca, Feline Calici Virus (FCV) antijen varlığı hızlı ELISA test kiti ile incelendi. Kedilere 10 mg/kg/gün dozda 7 gün süresince doksisiklin uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası belirlenen klinik bulguların karşılaştırılması için, hastalık şiddeti skoru (0-3; 0: bulgu yok, hafif, 2: orta ve 3: şiddetli) ve total klinik skorlama (0-5; konjonktivit 1+, blefarospazm 1+, oküler akıntı 1+, hapşırma 1+, nazal akıntı 1+) sistemleri kullanıldı. Klinik olarak ÜSYH'li kedilerin %70'inde en az bir etkene ait nükleik asit materyali belirlendi (FHV: %22, B. bronchiseptica: %12, Mycoplasma spp.: %4, FHV+B. bronchiseptica: %6, FHV+Mycoplasma spp.: %10, B. bronchiseptica+Mycoplasma spp.: %6 ve FHV+B. bronchiseptica+Mycoplasma spp.: %10). Total enfeksiyon prevalansının FHV için %48, B. bronchiseptica için %34 ve Mycoplasma spp. için %30 olduğu anlaşıldı. FCV ve C. felis tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Feline upper respiratory tract disease (URTD) is an infection commonly seen in our clinics and caused by viral and/or bacterial agents. This study aimed to investigate the etiology in cats showing URTD symptoms and to evaluate the efficacy of doxycycline treatment. In the study, 50 cats brought to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Veterinary Medicine, Animal Hospital with clinical findings of URTD were evaluated. Oropharynx swab samples were taken from the cats before treatment. Molecular analyses were performed on the samples for Feline Herpes Virus (FHV), Chlamydia (C.) felis, Mycoplasma spp. and Bordetella (B.) bronchiseptica agents using the PCR technique. In addition, the presence of Feline Calici Virus (FCV) antigen was examined with a rapid ELISA test kit. Doxycycline was administered to the cats at a dose of 10 mg/kg/day for 7 days. To compare the clinical findings determined before and after treatment, disease severity score (0-3; 0: no findings, mild, 2: moderate and 3: severe) and total clinical scoring (0-5; conjunctivitis 1+, blepharospasm 1+, ocular discharge 1+, sneezing 1+, nasal discharge 1+) systems were used. Nucleic acid material belonging to at least one of the agents was determined in 70% of the cats with clinically URTD (FHV: 22%, B. bronchiseptica: 12%, Mycoplasma spp.: 4%, FHV+B. bronchiseptica: 6%, FHV+Mycoplasma spp.: 10%, B. bronchiseptica+Mycoplasma spp.: 6% and FHV+B. bronchiseptica+Mycoplasma spp.: 10%). Total infection prevalence was found to be 48% for FHV, 34% for B. bronchiseptica and 30% for Mycoplasma spp. FCV and C. felis were not detected.