Elçilik kurumunun tarihsel kökeni: 'Antik-Yunan ve Roma örneği'
The historical origins of the institution of ambassadorship: The case of Ancient Greece and Rome
  1. Tez No: 944400
  2. Yazar: EMRAH KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Antik Yunan ve Roma'daki elçilik kurumu ve diplomatik ilkelerin, günümüz diplomasi anlayışına nasıl etki ettiğini incelemektedir. Antik dönemlerde, diplomatik ilişkiler, devletler arasındaki savaşların durdurulması, barışın sağlanması ve toplumsal gelişmelerin düzenlenmesi gibi çok yönlü ihtiyaçları karşılamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Hem Antik Yunan hem de Roma, diplomasiye büyük katkılarda bulunmuş, elçilik kurumunun temellerini atmış ve bu kurumları uluslararası ilişkilerin önemli bir aracı haline getirmiştir. Elçilik kurumunun güvenliği ve dokunulmazlıkları, Antik Yunan ve Roma'da önemli bir yere sahiptir. Elçilere sağlanan bu ayrıcalık, onların görevlerini bağımsız ve güvenli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamış, aynı zamanda diplomatik ilişkilerdeki temel ilkelerden biri haline gelmiştir. Elçilerin devletlerarası ilişkilerdeki güvenlikleri, modern diplomasi anlayışının temel ilkelerinden biri olarak günümüze kadar taşınmıştır.Antik Yunan ve Roma dönemlerinde şekillenen elçilik kurumu ile diplomatik ilkelerin, modern diplomasi anlayışının oluşumunda belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Elçilerin güvenliği ve dokunulmazlığı gibi kavramların, tarihsel süreçte evrilerek günümüz diplomatik uygulamalarında da temel ilkeler haline gelmesi, bu kurumların sürekliliğini ve etkisini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Antik Yunan ve Roma'nın diplomatik ilkeleri ve elçilik kurumu, günümüz diplomasi anlayışının temel yapı taşlarını oluşturmuştur. Elçilerin görevleri, temsil ve güvenlik gibi unsurlar, modern diplomatik uygulamalarda hala geçerliliğini korumaktadır. Antik dönemin diplomatik deneyimleri, diplomasiye yaklaşımda bir temel sağlayarak, uluslararası ilişkilerdeki stratejik, barışçıl ve güvenli yöntemlerin evrimini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the institution of ambassadors and diplomatic principles in Ancient Greece and Rome affect today's understanding of diplomacy. In ancient times, diplomatic relations emerged to meet multifaceted needs such as stopping wars between states, ensuring peace, and regulating social developments. Both Ancient Greece and Rome made great contributions to diplomacy, laid the foundations of the institution of ambassadors, and made these institutions an important tool of international relations. The security and immunities of the institution of ambassadors had an important place in Ancient Greece and Rome. This privilege granted to ambassadors enabled them to fulfill their duties independently and securely, and at the same time became one of the basic principles in diplomatic relations. The security of ambassadors in interstate relations has been carried to the present day as one of the basic principles of the modern understanding of diplomacy. It is seen that the institution of ambassadors and diplomatic principles shaped in Ancient Greece and Rome played a decisive role in the formation of the modern understanding of diplomacy. The fact that concepts such as the security and immunity of ambassadors have evolved over time and become fundamental principles in today's diplomatic practices reveals the continuity and impact of these institutions. As a result, the diplomatic principles of Ancient Greece and Rome and the institution of the embassy have formed the fundamental building blocks of today's understanding of diplomacy. Elements such as the duties of ambassadors, representation and security are still valid in modern diplomatic practices. The diplomatic experiences of the ancient period provided a basis for the approach to diplomacy, enabling the evolution of strategic, peaceful and secure methods in international relations.