Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin elektrik enerjisini güneş enerjisi santralinden karşılaması için PVSYT programı ile bir modelin oluşturulması ve yatırımın finansal analizi
Creation of a model with PVSYT program and financial analysis of the investment of the Mardin Water and Sewerage Administration to provide electrical energy from solar energy plant
  1. Tez No: 944705
  2. Yazar: FATMA SÜRER TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de nüfusun büyük bir kısmı yerel yönetim sınırları içinde yaşamaktadır. Bu durum, enerji ihtiyacının karşılanması, enerji verimliliğinin sağlanması ve sürdürülebilir kentlerin tasarlanmasında yerel yönetimlerin merkezi yönetim kadar önemli bir rol üstlenmesi gerektiğini göstermektedir. Yerel yönetimlere bağlı su ve kanalizasyon idareleri, geniş hizmet alanları ve yüksek enerji maliyetleri nedeniyle enerji yönetiminde stratejik bir öneme sahiptir. Bu çalışma kapsamında Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) için elektrik enerjisinin güneş enerjisi santrali (GES) ile karşılanmasını amaçlayan bir model geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, GES'in sistem tasarımı PVSyst programı ile gerçekleştirilmiş; üretim potansiyeli simüle edilmiş ve yatırımın farklı ödeme yöntemleri ile uygulanabilirliği analiz edilmiştir. Modelin uygulanmasıyla birlikte, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, bu proje yerli ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik ederek bölgesel elektrik altyapısının güçlendirilmesine ve arz güvenliğine katkıda bulunacaktır. Çalışma sonuçları, önerilen modelin teknik ve finansal açıdan uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A large portion of the population in Turkey lives within the boundaries of local governments. This situation highlights the necessity for local governments to play a role as important as that of the central government in meeting energy needs, ensuring energy efficiency, and designing sustainable cities. Water and sewerage administrations affiliated to local governments have a strategic importance in energy management due to their wide service areas and high energy costs. Within the scope of this study, a model has been developed for Mardin Water and Sewerage Administration (MARSU) aiming to provide electrical energy with a solar power plant (SPP). Within the scope of the study, the system design of the SPP was carried out with the PVSyst software; the production potential was simulated and the feasibility of the investment was analyzed with different payment methods. With the implementation of the model, it is aimed to reduce energy costs and provide a sustainable and renewable energy source. In addition, this project will contribute to the strengthening of the regional electricity infrastructure and supply security by encouraging the use of local and renewable energy. The study results demonstrate that the proposed model is technically and financially feasible.