İlköğretim matematik öğretmen adaylarının kavram yanılgılarına yönelik öğretimsel açıklamaları: Ondalık gösterimleri karşılaştırma örneği
Instructional explanations of pre-service elementary mathematics teachers for misconceptions: The case of comparing decimals
- Tez No: 944706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AYDAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının ondalık gösterimlerin karşılaştırılması konusundaki kavram yanılgılarına yönelik öğretimsel açıklamalarını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından betimsel durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir ve ölçüt örnekleme birlikte kullanılmıştır. Bu kapsamda, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında 4. sınıfta öğrenim gören ve lisans düzeyindeki“Matematik Öğretiminde Kavram Yanılgıları”ile“Sayıların Öğretimi”zorunlu derslerini başarıyla tamamlamış 34 ilköğretim matematik öğretmen adayı araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Kavram Yanılgılarına Yönelik Senaryo Formu ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama aracının geçerlik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla üçü matematik eğitimi, biri ölçme ve değerlendirme alanında uzman olmak üzere toplam dört uzmanın görüşüne başvurulmuştur. Asıl veriler toplanmadan önce 20 öğretmen adayıyla pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde öncelikle öğretmen adaylarının senaryo formuna verdikleri yazılı açıklamalar incelenmiş ardından her öğretimsel açıklama boyutunu temsil edecek şekilde en az bir öğretmen adayı seçilerek yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, MAXQDA 24 yazılımı kullanılarak araştırmacı tarafından betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmen adaylarının çoğunun kavram yanılgılarını tespit edebildiği ancak bu yanılgıları açık ve net bir biçimde ifade etmekte zorlandıkları görülmüştür. Katılımcıların, kavram yanılgılarının nedenlerine ilişkin açıklamalarında psikolojik etmenlerin ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Kavram yanılgılarının çözümüne ilişkin açıklamalarda ise kavramsal boyut yerine ağırlıklı olarak işlemsel boyuta odaklanıldığı görülmüştür. Ayrıca yazılı açıklamalarda genellikle tek bir boyuta odaklanıldığı, buna karşın yarı yapılandırılmış görüşmelerde daha çeşitli ve derinlemesine açıklamaların yapıldığı belirlenmiştir. Öğretmen adayları, görüşmelerde ortak olarak kavram yanılgılarının önlenmesinde“basamak”kavramının önemine ve öğretimde materyal ile manipülatiflerin kullanım gerekliliğine vurgu yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the instructional explanations provided by pre-service elementary mathematics teachers regarding misconceptions in comparing decimal representations. The study was conducted using a descriptive case study design, one of the qualitative research approaches. Purposive sampling methods, specifically convenience and criterion sampling, were used to select the participants. Accordingly, the participants of the study comprised 34 pre-service elementary mathematics teachers enrolled in the fourth year of their undergraduate program during the 2024–2025 academic year, all of whom had successfully completed the compulsory courses“Misconceptions in Mathematics Education”and“Teaching of Numbers”. Data were collected through a Scenario Form on Misconceptions developed by the researcher and semi-structured interviews. To ensure the validity and reliability of the data collection tool, expert opinions were obtained from three experts in mathematics education and one expert in educational measurement and evaluation. Prior to the main data collection, a pilot study was conducted with 20 pre-service elementary mathematics teachers. During the data collection process, the written responses of the participants to the scenario form were first examined. Then, at least one participant was selected to represent each instructional explanation dimension, and semi-structured interviews were conducted. The collected data were analyzed using descriptive analysis with the help of MAXQDA 24 software. As a result of the study, it was observed that while most pre-service teachers were able to identify the misconceptions, they had difficulty clearly articulating the nature of these misconceptions. Participants most frequently attributed the causes of misconceptions to psychological factors. In their explanations for resolving misconceptions, they focused more on the procedural dimension rather than the conceptual dimension. Furthermore, while the written responses mostly emphasized a single dimension, the semi-structured interviews revealed more varied and in-depth explanations. In the interviews, pre-service teachers commonly emphasized the importance of the place value concept in preventing misconceptions and the necessity of using instructional materials and manipulatives in teaching.