Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 öğrencilerinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması ve farkındalıklarının arttırılması
Researching the knowledge, attitudes and behaviors of Suleyman Demirel University Faculty of Medicine term 1 students about sexually transmitted diseases and increasing their awareness
  1. Tez No: 944842
  2. Yazar: EBRU KAYNAK ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmadaki amacımız; Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 öğrencilerinin CYBH hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını araştırmak ve bu konu hakkında farkındalıklarını arttırmaktır. Kesitsel ve anket özelliğindeki bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 1 öğrencilerinden 224 veri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma yüz yüze ve online anket formu uygulanarak yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 'Sosyodemografik Bilgi Formu' ve 'Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Bilgi Ölçeği (CYBHBÖ) [Sexually Transmitted İnfection (STI)/HIV]' anket formu uygulandı. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 29.0 programında istatistiksel analizlerle değerlendirildi. İki düzeyli değişkenlerin değerlendirilmesinde normal dağılıma uygun olduğu durumlarda T testi; normal dağılıma uygun olmadığı durumlarda Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Üç düzeyli değişkenlerin değerlendirilmesinde verilerin normal dağılıma uygun olduğu durumlarda ANOVA testi; normal dağılıma uygun olmadığı durumlarda Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of first term students of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine about STDs and to increase their awareness about this issue. This cross-sectional and survey study included data from 224 first term students of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine. The research was conducted using face-to-face and online survey forms. The 'Sociodemographic Information Form' and 'Sexually Transmitted Infection (STI)/HIV' survey forms prepared by the researcher were used as data collection tools. The data were evaluated with statistical analyses in SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 29.0 program. In the evaluation of two-level variables, T test was used when the data were normally distributed; in the cases where the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test was used. In the evaluation of three-level variables, ANOVA test was used when the data were normally distributed; Kruskal Wallis-H test was used in cases where it was not suitable for normal distribution.