Diabetes mellitus tanılı hastalarda kolorektal polip sıklığı, lokalizasyonu ve histomorfolojisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi (tek merkez deneyimi)
Evaluation of the relationship between colorectal polyp frequency, localization and histomorphology in patients with diabetes mellitus (single center experience)
- Tez No: 944843
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İLYAS ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polipler, lümenli organlarda dokunun lümene doğru oluşturduğu kıvrımlardır. Muko zal yüzeyin lümene protrüzyonu veya elevasyonu polip olarak adlandırılmaktadır. Mukozada hücre proliferasyonu, diferansiyasyonu veya apoptozis basamaklarından birinde gelişen anormal sürece bağlı olduğu düşünülmektedir. Genellikle asemptomatik olmakla birlikte ka rın ağrısı, kanama ve anemi semptomları ile de kendini gösterebilmektedir. Histolojik sınıf landırma ise neoplastik, hiperplastik, hamartomatöz ve inflamatuar polipler olarak sınıflan dırılmaktadır. Neoplastik poliplerden malignite gelişim potansiyeli mevcut olup; bu özellik lerinden dolayı primer öneme sahiplerdir. Kolorektal kanserler, prekanseröz lezyonlardan gelişirler. En sık görülen prekanseröz lezyonlar ise adenomlardır. Poliplerin saptanması, çı karılması, sayısı, boyutu ve histolojik tiplendirmenin yapılması; ileri evre kanser ve kanser nedeniyle gelişen ölümleri önlemek için kullanılabilecek en efektif metottur. Diyabetes Mellitus (DM), pankreastan yetersiz insülin üretimi ya da üretilen insüline periferik dokuda gelişen direnç nedeniyle meydana gelen kronik ve ciddi bir hastalıktır. Yük sek kan şekeri ile saptanır. Kontrolsüz DM hastalarında kanda yüksek miktarda bulunan glu koz zamanla vücudun çeşitli organ ve dokularına hasara neden olmaktadır. Dünyada hali hazırda yaklaşık 400 milyon DM hastası olduğu tahmin edilmektedir. DM dünya çapında bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. DM çeşitli komplikasyonlara neden olmaktadır ve bu nedenle sıkı takip ve tedavi uygulanmalıdır. Bu çalışma, Diyabetes Mellitus (DM) tanılı hastalarda kolorektal poliplerin sıklığını, lokalizasyonunu ve histolojik türlerini retrospektif olarak incelemektedir. Poliplerin bazı tür leri prekanseröz özellik taşımaktadır ve kolorektal kanser gelişimine yol açabilir. DM'nin insülin direnci ve hiperinsülinemiyi tetikleyerek hücresel proliferasyonu artırdığına dair me kanizmalara dikkat çekilmektedir. Çalışma kapsamında Ocak 2020 ile Nisan 2024 arasında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi endoskopi ünitesinde kolonoskopi yapılan 1024 hastanın verileri incelenmiştir. DM tanılı 340 hasta ile DM tanısı olmayan 684 hasta arasın daki kolorektal polip prevalansı, lokalizasyonu ve histolojik özellikleri kıyaslanmıştır. Bulgular, DM'nin kolorektal polip gelişimine etkisini ve özellikle adenomatöz polipler üzerindeki muhtemel etkilerini vurgulamaktadır. Çalışma ayrıca DM ile ilişkili IGF sinyal yolağı ve Wnt/Beta-Katenin mekanizmasını inceleyerek hastalığın biyolojik temelini de ele almaktadır. DM tanılı hastalarda poliplerin erken tanısı ve tedavisi ile kolorektal kanser ge lişme riskini azaltmada kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Polyps are folds formed by tissue protruding into the lumen in luminal organs. The protrusion or elevation of the mucosal surface into the lumen is referred to as a polyp. It is thought to be associated with an abnormal process occurring in one of the stages of cell proliferation, differentiation, or apoptosis in the mucosa. While polyps are generally asymptomatic, they may present with symptoms such as abdominal pain, bleeding, and anemia. Histologically, polyps are classified as neoplastic, hyperplastic, hamartomatous, and inflammatory. Neoplastic polyps have the potential to develop malignancy; therefore, they hold primary importance. Colorectal cancers develop from precancerous lesions, with adenomas being the most common precancerous lesions. Detecting, removing, counting, sizing, and conducting histological typing of polyps is the most effective method to prevent advanced-stage cancer and cancer-related deaths. Diabetes Mellitus (DM) is a chronic and serious disease caused by insufficient insu lin production by the pancreas or resistance to insulin in peripheral tissues. It presents with high blood sugar levels. In uncontrolled DM patients, the excessive glucose in the blood over time damages various organs and tissues. It is estimated that approximately 400 mil lion people worldwide currently suffer from DM. DM is considered a global public health problem. It causes various complications and therefore requires strict monitoring and treat ment. This study retrospectively examines the frequency, localization, and histological ty pes of colorectal polyps in patients diagnosed with Diabetes Mellitus (DM). Certain types of polyps carry precancerous characteristics and may lead to colorectal cancer develop ment. Mechanisms suggesting that DM triggers insulin resistance and hyperinsulinemia, thereby increasing cellular proliferation, are highlighted. Within the study, data from 1,024 patients who underwent colonoscopy at the en doscopy unit of Adıyaman University Faculty of Medicine Training and Research Hospital between January 2020 and April 2024 were examined. Colorectal polyp prevalence, locali zation, and histological characteristics were compared between 340 DM patients and 684 non-DM patients. The findings highlight the impact of DM on colorectal polyp development, particu larly its potential effects on adenomatous polyps. The study also explores the biological ba sis of the disease by investigating the IGF signaling pathway and the Wnt/Beta-Catenin mechanism associated with DM. Early diagnosis and treatment of polyps in DM patients are critically important to reduce the risk of developing colorectal cancer.