Tavşan beslemede kültür mantarı saplarının alternatif protein kaynağı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of mushroom stems as an alternative protein source in rabbit feeding
  1. Tez No: 944881
  2. Yazar: İLKER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada yemlerde kullanılan protein kaynaklarına alternatif olarak kültür mantarı saplarının protein kaynağı olarak tavşan yemlerinde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapan işletmelerden mantar sapları toplanmış daha sonra bir dizi işlemlerden geçirilerek kuru veya yaş haldeki mantar saplarından protein ekstraksiyonu yapılmıştır. Mantar sapları iki uygulama ile farklı aşamalardan geçirilerek protein ekstraksiyonunda kullanılmıştır. Birinci uygulamada mantar sapları kurutulduktan sonra; Eleme, yıkama, kurutma, öğütme, on kat suyla sulandırma, homojenizasyon, süzme, süzülen suyun pH'sını ayarlama, kaynatma, tekrar süzme ve elde edilen ürünün kurutulması gibi işlemlerden geçirilmiştir. İkinci uygulamada ise mantar sapları yaş olarak protein ekstraksiyon işlemi için kullanılmak üzere eleme, yıkama, öğütme, üç kat sulandırma, homojenizasyon, süzme, süzülen suyun pH'sını ayarlama ve kaynatma, tekrar süzme ve elde edilen ürünün kurutulması gibi benzer işlemlerden geçirilmiştir. Mantarın saplarının işlendikten sonra proteini ekstrakte edildiğinde tavşan beslenmesinde kullanılabilecek bir kalitede ürün olduğu gözlemlenmiştir. Bu şekilde atık olarak tanımlana ve değerlendirilemeyen ürünlerden elde edilecek yüksek saflığa sahip protein içeren katkı maddelerinin ekonomiye katkı sağlanacağı gerek insan beslenmesinde gerekse hayvanların beslenmesinde protein ihtiyacının karşılanmasında alternatif bir ürün olarak değerlendirilebileceği kanısına varılmıştır. Ayrıca mantar üretimi sonunda çevreye atık olarak bırakılan mantar saplarının işlenerek atık materyalin yeniden geri kazanımı sağlandığından çevreye zarar vermesi de önlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the usability of cultivated mushroom stems as a protein source in rabbit feed as an alternative to protein sources used in feeds. Mushroom stems were collected from farms that cultivated mushroom and then subjected to a series of processes to extract protein from dry or wet mushroom stems. Mushroom stems were used in protein extraction by going through different stages in two applications. In the first application, after the mushroom stems were dried; They were subjected to processes such as sieving, washing, drying, grinding, diluting with tenfold water, homogenization, filtration, adjusting the pH of the filtered water, boiling, filtration again and drying the obtained product. In the second application, the mushroom stems were subjected to similar processes such as sieving, washing, grinding, diluting threefold, homogenization, filtration, adjusting the pH of the filtered water and boiling, filtration again and drying the obtained product to be used for protein extraction process as wet. It was observed that when the mushroom stems were processed and the protein was extracted, it was a quality product that could be used in rabbit nutrition. In this way, it has been concluded that additives containing high purity protein obtained from products defined as waste and cannot be evaluated will contribute to the economy and can be evaluated as an alternative product in meeting the protein needs in both human nutrition and animal nutrition. In addition, since the mushroom stems left as waste in the environment at the end of mushroom production are processed and the waste material is recycled, it will also prevent damage to the environment.