Dikili ağaç satışlarında danışmanlık yapan serbest meslek mensubu orman mühendislerinin odun üretim sürecindeki iş yükünün incelenmesi
Examination on the workload analysis of self-employed forest engineers providing consultancy in the wood harvesting process in stumpage sales
  1. Tez No: 944884
  2. Yazar: BİLAL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye ormancılığında son yıllarda artan dikili ağaç satışları, serbest meslek mensubu orman mühendislerinin (SMMOM) sektördeki rolünü giderek daha kritik hale getirmiştir. Danışman SMMOM'lerin dikili satışlardaki etkinliği ve becerileri, üretim operasyonlarının başarısını doğrudan etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, danışman SMMOM' lerin dikili ağaç satış süreçlerindeki dosya hazırlama ve sahada iş yürütme pratiklerinden yararlanılarak iş yükü analizinin yapılması ve değerlendirilmesidir. Araştırmada güncel mevzuat, idari dokümanlar, mühendislik dosyaları (35 adet), 51 SMMOM ile yapılan anketler ve ilgili belge, bilgi ve bilimsel kaynaklardan yararlanılmış ve elde edilen veriler nicel ve nitel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Dikili ağaç satışlarında çalıştırılması zorunlu olan danışman SMMOM'nin üretim sahasını teslim alma ve işe başlama, sahayı kontrol etme, üretim sürecini yönetme, zarar-ziyan ve usulsüzlükleri önleme, ölçü-tespit yapma, sahayı teslim etme işleriyle bunlara ilişkin evrak düzenleme ve teslimi gibi görevleri yaptığı belirlenmiştir. Bir dikili ağaç satış dosyasında ortalama 1683 m³ üretim miktarının olduğu; dosya hazırlama ile kapama sürecinin ortalama 58 gün sürdüğü belirlenmiştir. Danışman SMMOM'nin, bu nicelikte bir dosya için 12 gün aktif (60 günlük üretim süresinin yaklaşık 1/5'lik kısmında; haftada 1.5-2 gün) saha görevinde bulunduğu ortaya çıkmıştır. 45-90 günlük bir odun üretim sürecinde, danışman mühendisin zorunlu çalışma süresi üzerinden %15-28 iş yükü oranı (kapasite) ile çalışabileceği belirlenmiştir. Zorunlu gün sayısına, aktif çalışılan süreye (ortalama 5 saat/gün) göre SMMOM'nin iş yükü miktarını tanımlayan iş yükü saatleri oranının %100'ün altında olması nedeniyle düşük iş yükü düzeyinde çalıştığı bulunmuştur. Dikili satılan emval miktarının 8000 m3'ü aşması halinde, iş yükü düzeyinin optimal (tam kapasite) olacağı söylenebilir. Bir SMMOM'nin sadece dikili ağaç satışında danışmanlık yapması hali dikkate alındığında, yıllık (mevzuata uygun) 20 dosyaya danışmanlık yapabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of stumpage sales has made the role of self-employed forest engineers (SMMOM) in Turkish forestry ever more critical. The effectiveness and skills of SMMOMs have a direct impact on the success of wood harvesting operations. The aim of this study is to analyze and evaluate the workload of consulting SMMOMs by examining their fieldwork practices in stumpage sales. Current legislation, administrative documents, engineering files (35), surveys conducted with 51 SMMOMs and relevant documents, and scientific sources were utilized and the obtained data were evaluated with quantitative and qualitative methods. The tasks such as taking over and initiating the harvesting site, site supervision, process management, preventing irregularities, measurement-assessment, and the preparation and submission of necessary documents have been carried out by SMMOMs. It was found that an average allowable cut amount of 1683 m³ per file, and the period from file preparation to closure lasts an average of 58 days. Consulting SMMOMs are actively present in the field for an average of 12 days per file (about 1/5 of a 60-day period, or 1.5–2 days per week). During a 45–90 day harvesting period, the consulting engineers operated with a workload ratio of 15–28% based on mandatory working days. Since the ratio of total active working hours in the field is below 100%, it can be said that SMMOMs operate at a low workload level. If the volume of timber in stampage sales exceeds 8000 m³, the workload would reach optimal levels (full capacity). Considering a scenario in which a SMMOM works exclusively as a consultant in standing timber sales, it was determined that they could provide consultancy for up to 20 files per year.