Orman içindeki açık ocak maden alanlarının konumsal analizi: malatya orman işletme müdürlüğü örneği
Spatial analysis of open-pit mining areas within forests: a case of the Malatya forest district directorate
- Tez No: 944885
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN OĞUZ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Orman ekosistemleri, flora ve fauna açısından oldukça zengin, aynı zamanda su kaynaklarının korunmasında kritik bir rol oynayan doğal kaynaklardır. Orman ekosistemlerinde gerçekleştirilen madencilik çalışmaları, ekosistemin bozulmasına, su kaynaklarının kirlenmesine, habitatların yok olmasına ve toprak erozyonuna neden olmaktadır. Bu çalışmada, Malatya Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki açık ocak maden alanlarının orman ekosistemleri, su kaynakları, kara yolları, tarım alanları ve yerleşim yerleriyle olan konumsal ilişkileri Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre bölgedeki maden ocaklarının %97.7'si orman alanları içinde kalmakta olup, bu ocakların %46.2'si kapalılığı %10'un altındaki orman alanlarında bulunmaktadır. Görünürlük analizi sonuçlarına göre, bu maden işletme alanlarının 5 kilometre yarıçapındaki görsel algı dairesi içinde yaklaşık %18'i karayollarından ve %27'si yerleşim yerlerinden görülebilmektedir. Ayrıca maden işletme alanlarının tamamının tarım alanlarına çok yakın tampon bölgelerde konumlandığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, maden işletme alanlarının orman alanlarında bulunması, tarım alanlarına çok yakın konumlanması ve yerleşim yerlerine yaklaşması önemli çevresel ve sosyal sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının korunması, insan ve hayvan yaşamının sağlığı ve güvenliği, orman ekosistemlerinin ve diğer doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması için maden izinlerine konu olan alanlarda konumsal analizler yapılarak durumun bir bilim komisyonu tarafından teknik, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla değerlendirilmesi önerilmektedir. Ayrıca izin verilen alanlardaki madencilik faaliyetlerinin çok hassas bir şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Forest ecosystems are natural resources that are very rich in terms of flora and fauna and play a critical role in the protection of water resources. Mining operations conducted within these ecosystems lead to ecosystem deterioration, pollution of water sources, destruction of habitats, and soil erosion. In this study, the spatial relationships between open-pit mining areas and forest ecosystems, water resources, roads, agricultural lands, and settlements within the boundaries of the Malatya Forest District Directorate were evaluated using Geographic Information System (GIS)-based analyses. According to the findings, 97.7% of the mining sites in the region are located within forest areas, and 46.2% of these are in zones with less than 10% canopy cover. Visibility analysis results indicate that approximately 18% of these mining areas are visible from roads and 27% are visible from residential areas within a 5-kilometer visual perception radius. In addition, all mining sites were found to be in buffer zones very close to agricultural lands. The results show that the location of mining operations within forest areas, near agricultural lands and near settlements creates significant environmental and social problems. Therefore, to protect underground and surface water resources, ensure the health and safety of human and animal life, and maintain the sustainability of forest ecosystems and other natural resources, it is recommended that spatial analyses be conducted in areas subject to mining permits, and that the situation be evaluated by a scientific committee from technical, economic, and social perspectives. Additionally, mining activities in the permitted areas should be managed with extreme care.