Gerçek zamanlı analiz için uyarlanabilir hareket öğrenme: Bir hibrit derin öğrenme yaklaşımı
Adaptive action learning for real-time analysis: A hybrid deep learning approach
- Tez No: 944957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Büyük Veri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Büyük Veri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Zamanın hızla akışı ile birlikte dönem dönem bazı büyük toplumsal etki yaratan teknolojik gelişmelere şahit olunmaktadır. Geçmişte sanayi devrimi ve internet gibi dönüşümler toplumları derinden etkileyen gelişmelere örnek gösterilebilir. Günümüzde ise yapay zeka teknolojileri benzer çapta bir dönüşümü tetiklemektedir. Yapay zekanın geniş kullanım alanına rağmen mevcut uygulamaların çoğunlukla bilgisayar odaklı ve insan hareketini azaltmaya yönelik olduğu görülmektedir. Ayrıca, adil değerlendirme ve objektif karşılaştırma gerektiren alanlarda, insan kaynaklı önyargıyı azaltmaya yönelik yapay zeka uygulamalarının halen sınırlı olduğu söylenebilir. Bu çalışmada, daha fazla insan ve hareket odaklı olunması amacıyla, yapay zeka destekli görüntü işleme teknikleri spor müsabakaları ve antrenmanlarda değerlendirme aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmada, boks müsabakalarındaki sporcuların hareketleri görüntü işleme teknikleri ve farklı derin öğrenme modelleri kullanılarak analiz edilmiş, farklı yaklaşımlar karşılaştırılarak objektif ve tutarlı bir değerlendirme sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid progression of time, we periodically witness significant technological advancements that create profound societal impacts. Historically, transformations such as the industrial revolution and the advent of the internet serve as prominent examples. Today, artificial intelligence (AI) technologies are triggering a comparable scale of transformation. Despite AI's broad spectrum of applications, current implementations tend to be predominantly computer-oriented, aiming to minimize human movement and involvement. Moreover, AI applications designed to reduce human biases in fair assessments and objective comparisons remain relatively limited. In this study, AI-driven image processing techniques were utilized as an evaluation tool in sports competitions and training sessions, aiming to be more human-centric and movement-oriented. Specifically, athletes' movements during boxing competitions were analyzed using image processing techniques and various deep learning models, with different approaches being compared to develop an objective and consistent evaluation system.