Teori ile pratiğin etkileşimi: Anthony Giddens ve Üçüncü Yol örneği
The interaction between theory and practice: The example of Anthony Giddens and the Third Way
  1. Tez No: 945020
  2. Yazar: MAHMUD ESAD TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teori ile pratik arasındaki ilişki, sosyoloji başta olmak üzere tüm sosyal bilimler disiplinlerini ilgilendiren temel konulardan biridir. Bu ilişkinin yönü ve dinamikleri, farklı bağlamlarda çeşitli örnekler üzerinden incelenebilir. Üçüncü Yol teorisi ve İngiltere'de Üçüncü Yol politikalarının uygulanması da teori-pratik etkileşimine dair çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Anthony Giddens'ın çağdaş sosyoloji tartışmalarında en üretken isimlerden biri olması, Üçüncü Yol politikalarının İngiltere'de uzun süre uygulanma imkânı bulması ve farklı coğrafyalarda da etkiler uyandırması, bu örneğin önemini artırmaktadır. Bu çalışma, Anthony Giddens'ın sunduğu teorik çerçeveyi ele alarak, Üçüncü Yol teorisi ile uygulamaları arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Teori ile pratik arasındaki etkileşime dair mevcut tartışmalara katkı sunmayı hedefleyen bu analiz, ilgili alandaki bilgi birikimine derinlik kazandıracak ve yeni açılımlar sağlayabilecek kritik noktaları tespit etmeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between theory and practice is a fundamental issue concerning sociology and all other social science disciplines. The direction and dynamics of this relationship can be analyzed through various cases in different contexts. The Third Way theory and the implementation of Third Way policies in the United Kingdom constitute a striking example of the interaction between theory and practice. The significance of this example is reinforced by Anthony Giddens' position as one of the most prolific figures in contemporary sociological debates, the long-term application of Third Way policies in the UK and their impact across different geographies. This study aims to examine the theoretical framework proposed by Anthony Giddens and conduct a detailed comparison between the Third Way theory and its practical applications. By contributing to the existing discussions on the interaction between theory and practice, this analysis seeks to enrich the academic discourse and identify critical points that may provide new insights and directions in the field.