Yazarlık alanının kurulumu: Popüler yazarlık söyleminin kültür-politiği
The constitution of the field of authorship: The cultural politics of popular authorship discourse
- Tez No: 945021
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Popüler yazarlık, geçmişi pek de yeni olmayan bir kavramdır. Neredeyse yazının edebiyat alanında kullanılmasıyla karşılık bulmaya başlayan bu kavram, günümüzde daha çeşitli anlamlarda kullanılıyor. Kapitalizm ile şekillenen üretim-tüketim ilişkileri, iletişim teknolojilerinin gelişmesi, yeni medya araçlarının toplumun her kesimi için erişilebilir hale gelmesi yazarlık ve yayıncılık mecralarını da dönüştürdü. Bu, dönüşüm sosyal medya çağında daha hararetli bir hal aldı. Yazar, klasik anlamının yanında bir popüler kültür nesnesi haline de dönüştü. Bu çalışma yazarlığın geçirdiği bir dizi evrime tarihsel ve sosyolojik bir perspektiften bakma amacıyla ortaya çıktı. Bunu yaparken her ne kadar ilk bölümde yazı, yazarlık, yayıncılık gibi çalışmamızın ana eksenini oluşturan kavramların tarihsel bir arkeolojisi yapılmış olsa da asıl yapmaya çalıştığımız günümüz dünyasında sosyal medyanın yazarlığı taşıdığı noktaya odaklanmak oldu. Bu çerçevede çalışmamız birbirini bütünleyen bölümlerden oluşuyor. İkinci bölümde sosyal medya ile yazarlık ilişkisi doğrudan popüler yayıncılığın ürünü olan kitaplar üzerinden ele alındı. Sosyal medya fenomenlerinin kitaplı yazara dönüşmesi sonucu, metinlerini oluşturdukları içeriklerin neler olduğu üzerinde duruldu ve kitaplar ile sosyal medya içerikleri arasındaki benzerlikler gösterildi. Üçüncü bölüm ise çalışmamızın ampirik kısmıdır. Bu bölümde mülakat tekniği kullanılarak sosyal medyayı aktif olarak kullanan 15 farklı yazarla yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde yazarlığın nasıl tanımlandığı, sosyal medyanın yazarlığa olan etkisi, yayın sektörünün sosyal medya ile kurduğu ilişki gibi bir dizi soru etrafında katılımcıların görüşleri ekseninde sosyal medyanın yazarlığı ve yayıncılığı nasıl dönüştürdüğü üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
Popular authorship is a concept with a long history. This concept, which began to gain recognition almost simultaneously with the use of writing in the literary domain, is now employed in a variety of contexts. The production-consumption relationships shaped by capitalism, the development of communication technologies, and the accessibility of new media tools to all segments of society have also transformed the fields of authorship and publishing. This transformation has intensified in the age of social media. The author, in addition to its classical role, has also evolved into an object of popular culture. This study emerged out of the aim of examining the series of evolutions that authorship has undergone from a historical and sociological perspective. While the archaeology of key concepts such as writing, authorship, and publishing—central to our study—has been conducted, the primary focus is to analyze the point to which social media has carried authorship in the contemporary world. Within this framework, the remaining sections of the study are complementary sections. The second section directly addresses the relationship between social media and authorship through books that are products of popular publishing. The transformation of social media influencers into published authors is explored, focusing on the content of their texts and the similarities between books and social media content. The third section constitutes the empirical part of the study. In this section, semi-structured interviews were conducted with 15 different authors who actively use social media. These interviews centered around a series of questions, including how authorship is defined, the impact of social media on authorship, and the relationship between the publishing industry and social media. The focus is on how social media has transformed authorship and publishing based on the participants' perspectives.