Use of hardware fingerprinting for intrusion detection in avionics systems
Aviyonik sistemlerde saldiri tespiti için donanim parmak izi kullanimi
  1. Tez No: 945143
  2. Yazar: İSA CAN BABİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yeni nesil havacılık platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, daha önce dış ağlardan izole edilmiş olan sistemler artık saldırılara maruz kalmaktadır. Geleneksel havacılık iletişim hatları ve aviyonik sistemler, MIL-STD-1553 standardı gibi, güvenlik gereksinimleri göz önünde bulundurulmadan geliştirilmiştir, çünkü dış saldırılar kapalı mimarileri nedeniyle olasılık dışı olarak değerlendirilmiştir. MIL-STD-1553, ticari, askeri ve uzay havacılık platformlarında yaygın bir şekilde uygulanmış olup, güvenlik endişelerinin büyük ölçüde göz ardı edildiği bir iletişim hattıdır. Ancak, bu dokunulmazlık düşüncesinin yanlış olduğu zamanla kanıtlanmıştır. Uçak sistemleri, dış ağlarla giderek daha fazla bağlantı kurdukça, operasyonel etkinliklerini tehdit eden saldırılara karşı daha savunmasız hale gelmektedir. Donanım ve yazılım değişiklikleri gerektiren güvenlik önlemleri eklemek, özellikle eski sistemler için maliyetli ve karmaşık sertifikasyon sorunlarına yol açmaktadır. Bu değişiklikleri gerektirmeyen Saldırı Tespit Sistemleri, popüler bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, MIL-STD-1553 iletişiminin güvenliğini, Donanım Parmak İzi Tabanlı bir Saldırı Tespit Sistemi entegrasyonu ile artırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, makine ve derin öğrenme tekniklerinin, veri yolundaki yetkisiz cihazları tespit etme etkinliğini değerlendirmektedir. Denetimli öğrenme yöntemleri, mükemmel sınıflandırma doğruluğu elde etmiş ve hassasiyet, duyarlılık ve F1-puanı gibi metriklerde üstün başarı göstermiştir; buna karşın, denetimsiz yöntemler, anomali tespitinde sınırlı başarı göstermiştir. Ayrıca, performansı artırmak için öznitelik azaltma süreci uygulanmış, denetimli yöntemler daha az öznitelik ile yüksek doğruluk sağlarken, denetimsiz yöntemlerin performansında düşüş yaşandığı görülmüştür. Son olarak, çalışma, senkronizasyon sinyallerinin zaman içindeki kararlılığını araştırarak, bu sinyallerin tutarlı kaldığını ve cihazın benzersiz özelliklerinin güvenilirliğini desteklediğini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the emergence of next-generation avionic platforms, systems that were previously isolated from external networks are now exposed to attacks. Traditional aviation communication buses and avionics systems, such as the MIL-STD-1553 standard, were developed without considering security requirements, as external attacks were deemed improbable due to their closed architecture. MIL-STD-1553, widely implemented across commercial, military, and aerospace avionic platforms, is a communication bus where security concerns were largely overlooked. However, this notion of invulnerability has since been disproven. As aircraft systems become more interconnected with external networks, they are increasingly vulnerable to attacks that threaten operational effectiveness. Implementing security measures, which require hardware and software modifications, results in costly and complex certification challenges, particularly for legacy systems. Intrusion Detection Systems (IDS) have gained popularity as a solution, as they do not require hardware or software modifications. This study aims to enhance the security of MIL-STD-1553 communication by integrating a Hardware Fingerprinting-Based IDS. The research evaluates the effectiveness of machine and deep learning techniques in detecting unauthorized devices on the bus. Supervised learning methods achieved perfect classification accuracy, excelling in precision, recall, and F1-score, while unsupervised methods showed limited success in anomaly detection. Additionally, a feature reduction process was applied to improve performance, revealing that supervised methods maintained high accuracy with fewer features, while unsupervised methods saw performance decline. Lastly, the study investigates the stability of synchronization signals over time, finding they remain consistent, supporting the reliability of the device's unique characteristics.