Savunma alanında kimyasal ve biyolojik tehlikelere karşı dekontaminasyon solüsyonlarının geliştirilmesi
Development of decontamination solutions against chemical and biological hazards in the field of defense
- Tez No: 945142
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ajanlar ile bu ajanların yol açtığı olaylar, günümüzde uluslar için ciddi tehditler oluşturmaya devam etmektedir. KBRN savunmasının temel başlıklarından biri olan dekontaminasyonda asıl amaç, kontaminasyona neden olan maddelerin etkilerini ortadan kaldırarak sağlık açısından tehdit oluşturmayacak seviyelere indirmektir. Dekontaminasyon solüsyonları, canlı doku dikkate alınarak çevresel ve biyolojik özelliklere uygun şekilde formüle edilmelidir. Bu tez çalışmasında, halihazırda kullanılan dekontaminasyon solüsyonları temel alınarak geliştirilen, altı farklı bileşen içeren yeni formülasyonların mikrobiyal etkileri ile mikrobiyal kontaminasyonda yüzeylerde etkin olduğu süre incelenmiştir. Hazırlanan Biyolojik Solüsyonlar (BS) ve Kimyasal Solüsyonlar (KS), 1 mM, 3 mM ve 5 mM konsantrasyonlarında hazırlanarak, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli ve Candida albicans mikroorganizmalarının 10^4, 10^6 ve 10^8 CFU/mL yoğunluklarında disk difüzyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. 10^4 CFU/mL düzeyinde Pseudomonas aeruginosa (37.34 mm) ve Staphylococcus aureus (45.63 mm) için en etkili solüsyon BSI olurken, Escherichia coli için KSIII (35.59 mm) ve Candida albicans için BSII (40.05 mm) en yüksek etkinlik göstermiştir. Cam ve metal yüzeylerde, 10^8 CFU/mL yoğunlukta gerçekleştirilen uygulamalarda taşıyıcı test yöntemi ile 1, 5, 10 ve 15. dakikalarda temas süresinin etkisi değerlendirilmiştir. Staphylococcus aureus için BSIII solüsyonu cam yüzeyde 1. dakikada yalnızca 5 CFU/mL koloni oluşturmuş; Candida albicans için ise BSII metal yüzeyde ve KSIII cam yüzeyde 1. dakikada sadece 1 CFU/mL gözlemlenmiştir. Koloni oluşumunda %99'a varan azalma, solüsyonların ilk dakikadan itibaren etkili olduğunu ortaya koymuştur. Solüsyonlar arasında yalnızca KSI formülasyonunun Staphylococcus aureus üzerine her iki yüzeyde de etkin olmadığı tespit edilmiştir. UV-Vis analizlerinde, KSIII solüsyonunun 220 nm'de gözlenen pik, içeriğindeki H2O2 nedeniyle yüksek reaktiviteyi; BSIII solüsyonunun 250–290 nm aralığındaki pikleri ise karanfil yağı ekstraktının aromatik yapısını göstermiştir. Solüsyon içeriğinde oksidatif etkinin devamlılığı spektrumda ortaya çıkarken, solüsyonun kimyasal ajanlar üzerine uygulanması halinde etkin olabileceği ihtimalini arttırmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen bazı solüsyonlar geniş spektrumlu ve yüksek antimikrobiyal aktivite sergilemiş; bazıları ise içeriklerine bağlı olarak biyouyumluluk açısından daha öne çıkmıştır. KBRN savunma alanında, bu tür yeni nesil formülasyonların hem etkinlik hem de güvenlik yönünden değerlendirilmesi yerli üretim solüsyon üretimi için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Chemical, Biological, Radiological, and Nuclear (CBRN) agents and the incidents caused by these agents continue to pose serious threats to nations today. One of the primary aspects of CBRN defense is decontamination, which aims to eliminate the effects of contaminating substances and reduce their impact to levels that do not pose a health risk. Decontamination solutions should be formulated in consideration of the environmental and biological characteristics, especially when intended for use on living tissues. In this thesis, the microbial effects of new formulations containing six different components, which are developed on the basis of the currently used decontamination solutions, and the duration of microbial contamination on surfaces are examined. Prepared Biological Solutions (BS) and Chemical Solutions (KS) were prepared at concentrations of 1 mM, 3 mM and 5 mM and evaluated by disk diffusion method at 10^4, 10^6 and 10^8 CFU/mL concentrations of Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli and Candida albicans microorganisms. At the level of 10^4 CFU/mL, BSI was the most effective solution for Pseudomonas aeruginosa (37.34 mm) and Staphylococcus aureus (45.63 mm), while KSIII (35.59 mm) for Escherichia coli and BSII (40.05 mm) for Candida albicans showed the highest efficacy. The effect of contact time at 1, 5, 10 and 15 minutes was evaluated by carrier test method in applications performed at 10^8 CFU/mL density on glass and metal surfaces. The BSIII solution for Staphylococcus aureus produced only 5 CFU/mL colonies on the glass surface at 1 minute; For Candida albicans, only 1 CFU/mL was observed on the BSII metal surface and on the KSIII glass surface at 1 minute. Up to 99% reduction in colony formation revealed that the solutions were effective from the first minute. Among the solutions, only the KSI formulation was found to be ineffective on either surface on Staphylococcus aureus. In UV-Vis analyses, the peak observed at 220 nm of the KSIII solution showed high reactivity due to the H2O2 content; The peaks of the BSIII solution in the range of 250–290 nm showed the aromatic structure of the clove oil extract. While the continuity of the oxidative effect in the solution content emerged in the spectrum, it increased the possibility that the solution could be effective if applied on chemical agents. As a result, some of the solutions developed exhibited broad-spectrum and high antimicrobial activity; Others have been more prominent in terms of biocompatibility depending on their content. In the field of CBRN defense, the evaluation of such new generation formulations in terms of both effectiveness and safety is of great importance for the production of domestic production solutions.