Servikal diskojenik ağrılı bireylerde motor imgeleme eğitiminin ağrı, ağrı inanışları, fonksiyonel durum ve boyun farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the Effects of Motor Imagery Training on Pain, Pain Beliefs, FunctionalStatus, and Neck Awareness in Individuals with Cervical Discogenic Pain
  1. Tez No: 945268
  2. Yazar: TUĞBA DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmanın amacı; servikal disk herniasyonuna bağlı boyun ağrılı bireylerde motor imgeleme (Mİ) eğitiminin ağrı, ağrı inanışları, fonksiyonel durum ve boyun farkındalığı üzerine etkilerini incelemekti. Çalışmaya 18-65 yaş arasında, Görsel Analog Skalası (GAS)'na göre orta şiddette servikal disk herniasyonuna bağlı boyun ağrısı olan 40 kadın birey dahil edildi. Bireyler tabakalı randomizasyon yöntemi ile deney grubu [Motor Kontrol Egzersizleri (MKE)'ne ek olarak Mİ eğitimi; 8 hafta, haftada 2 gün, 30 dk MKE + 20 dk Mİ eğitimi (n=20)] ve kontrol grubu [yalnızca MKE; 8 hafta, haftada 2 gün, 30 dk MKE eğitimi (n=20)] olmak üzere ikiye ayrıldı. Sekiz haftalık programla takip edilen bireylerde ağrı şiddeti GAS ve algometre ile, ağrı inançları Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), Korku Kaçınma İnançları Anketi (KKİA) ve Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ) ile, korku davranışı Tampa Kinezyofobi Anketi (TKA) ve Korku Kaçınma Bileşenleri Skalası (KKBS) ile, kas kuvveti myometre cihazı ve el dinamometresi ile, kassal endurans servikal bölge, skapular bölge ve üst ekstremite endurans testleri ile, fonksiyonellik 9 Delikli Peg Testi (9DPT), Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi-15 (ÜEFİ-15) ve Boyun Özür Anketi (BÖA) ile değerlendirildi. Ayrıca, bireylerin boyun farkındalığı Fremantle Boyun Farkındalığı Anketi (FreBFA) ve Cervical Range of Motion Instrument (CROM) ile, Mİ yeteneği Hareket İmgeleme Anketi-3, mental kronometre ve lateralizasyon testi ile değerlendirildi. Tüm değerlendirme parametreleri eğitimden önce, eğitimden sonra ve 12. hafta takip döneminde olmak üzere 3 kez uygulandı. Yaş ortalaması sırasıyla 51,50 ± 9,31 ve 55,00 ± 11,64 olan deney ve kontrol gruplarının her ikisinde de eğitim sonunda ağrı, ağrı inanışları, korku davranışı, fonksiyonel durum ve boyun farkındalığı skorlarında anlamlı iyileşme gözlendi (p0,06). Sonuç olarak MKE ile kombine edilen Mİ eğitiminin ağrı parametreleri, fonksiyonellik ve farkındalık üzerine yalnızca MKE'ye göre daha etkili olduğu belirlendi. Bu nedenle, servikal disk herniasyonuna bağlı boyun ağrısında hastalık semptomlarının azaltılmasında, rehabilitasyon programlarında egzersize ek olarak uygulanan Mİ eğitiminin etkili bir yaklaşım olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of motor imagery (MI) training on pain, pain beliefs, functional status and neck awareness in individuals with cervical discogenic pain. The study included 40 female individuals aged 18-65 years who had moderate cervical discogenic pain as measured by the Visual Analogue Scale (VAS). Participants were randomised into two groups using stratified randomisation: the experimental group [Motor Control Exercises (MCE) combined with MI training; 8 weeks, 2 sessions per week, 30 min MCE + 20 min MI training (n=20)] and the control group [MCE alone; 8 weeks, 2 sessions per week, 30 min MCE (n=20)]. Participants in the 8-week program were assessed for pain intensity with VAS and algometer device, pain beliefs with Pain Catastrophizing Scale (PCS), Fear-Avoidance Beliefs Questionnaire (FABQ) and Pain Beliefs Questionnaire (PBQ), fear-related behaviours with Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK) and Fear-Avoidance Components Scale (FACS), muscle strength with myometer and hand dynamometer, muscle endurance with cervical, scapular and upper extremity endurance tests, functionality with 9-hole peg test (9HPT), Upper Extremity Functional Index-15 (UEFI-15) and Neck Disability Index (NDI). In addition, individuals' neck awareness was assessed using the Fremantle Neck Awareness Questionnaire (FreNAQ) and the Cervical Range of Motion Instrument (CROM), MI ability with Movement Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3), mental chronometry and laterality judgement tests. All assessment parameters were administered three times: pre-training, post-training and at the 12-week follow-up. At the end of the training, both the experimental and control groups, with mean ages of 51.50±9.31 and 55.00±11.64, respectively, showed significant improvements in pain, pain beliefs, functional status and neck awareness scores (p0.06). In conclusion, it was determined that MI training combined with MCE was more effective than MCE alone on pain parameters, functionality, and awareness. Therefore, it is thought that MI training applied in addition to exercise in rehabilitation programs may be an effective approach in reducing disease symptoms in neck pain due to cervical disc herniation.