Nervus facialis'in buccal, zygomatic, marginal mandibular dallarının çevre anatomik yapılarla ilişkisi ve klinik uygulamalardaki önemi
Relationship of buccal,zygomatical and marginal mandibular branches of Nervus facialis with surrounding anatomical structures and their importance in clinical procedures
  1. Tez No: 945278
  2. Yazar: YAĞIZ KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMAÇ KİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nervus facialis'in terminal dalları yüz ifadesini sağlayan mimik kaslarını innerve eder, özellikle plastik ve rekonstrüktif cerrahi başta olmak üzere, yüz bölgesine yapılan cerrahi girişimlerde kritik öneme sahiptir. Nervus facialis'in ramus zygomaticus, ramus buccalis ve ramus marginalis mandibulae dallarına iatrojenik zarar verilmesi, hastalarda ciddi sosyal, psikolojik ve fonksiyonel engelliliklere yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bu terminal dalların dallanma paternleri ve anatomik varyasyonlarını ortaya koymak, belirlenen referans hatları ve noktalarına göre mesafelerini ölçerek, cerrahi girişimler için daha güvenli bölgeler tanımlamaktır. Çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Anatomi Anabilim dalı kadavra koleksiyonuna dahil, formaldehitle fikse edilmiş üç adet erişkin kadavra ve 12 adet fresh kadavra olmak üzere 15 kadavranın, yarım yüz diseksiyonu yapılmıştır. Toplam 30 yarım yüzde yapılan diseksiyonlar sonucunda dalların sayısı ve glandula parotidea'nın ön kenarından çıkış noktalarının Frankfurt Horizontal Düzlemi ile buna dik olarak tragusun ön kenarından geçen vertikal hatta ve bu iki hattın kesişim noktasına olan uzaklıkları ölçülmüştür. Bu kesişim noktası, referans alınarak diseksiyon alanı 15° açıyla belirlenen altı farklı araştırma alanına bölünmüştür. Terminal dalların dallanma paternlerinin birbirleriyle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz, IBM SPSS Statistics 29.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The facial nerve (nervus facialis), particularly its terminal branches that innervate the mimic muscles responsible for facial expressions, holds critical importance in surgical procedures performed on the facial region, especially in plastic and reconstructive surgery. Iatrogenic injuries to the zygomatic, buccal, and marginal mandibular branches of the facial nerve can result in significant social, psychological, and functional disabilities for patients. The aim of this study was to identify branching patterns and anatomical variations of these terminal branches and to measure their distances relative to defined anatomical reference lines and points, thereby establishing safer zones for surgical interventions. The study involved hemifacial dissections performed on 15 cadavers (three adult cadavers fixed with formaldehyde and 12 fresh cadavers) from the cadaver collection of Dokuz Eylül University, Department of Anatomy. As a result of dissections performed on a total of 30 hemifaces, the number of branches and the distances from their emergence points at the anterior border of the parotid gland (glandula parotidea) to the Frankfurt Horizontal Plane, to a vertical line passing perpendicularly through the anterior border of the tragus, and to the intersection point of these two lines were measured. Using this intersection point as a reference, the dissection area was divided into six distinct research zones, each defined by 15° angles, and the branching patterns and interrelations of the terminal branches were evaluated.