The effect of changes in beliefs and patterns of thought on hormone levels in individuals having professional coaching
Profesyonel koçluk alan bireylerde inanç ve düşünce kalıpları değişiminin hormon düzeyleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 945279
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Nöroloji, Psikoloji, Engineering Sciences, Neurology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, tek bir koçluk seansından önce ve sonra dopamin ve norepinefrin düzeylerindeki değişiklikleri ve duygusal durumları değerlendirerek profesyonel koçluğun nörobiyokimyasal ve duygusal etkilerini incelemektedir. Koçluk sırasında inanç sistemleri ve bilişsel kalıplardaki değişikliklerin, ödül ve stresle ilgili beyin nörotransmitter aktivitesini nasıl etkileyebileceğini incelemektedir. Ana amaç, bir saatlik koçluk seansının hormon seviyelerinde ve duygusal durumlarda ölçülebilir değişiklikler sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek ve böylece koçluğu nörobilim temelli bir müdahale olarak daha iyi anlamaktır. Tek gruplu ön test-son test tasarımı kullanılmıştır. Daha önce koçluk deneyimi olan 15 yetişkin gönüllü katılmıştır. Plazma dopamin ve norepinefrin konsantrasyonları yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) kullanılarak ölçülmüş ve seans öncesinde ve sonrasında ruh hali Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) ile değerlendirilmiştir. Hormon düzeylerindeki değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna karşılık dopamin düzeyinde göreceli bir artış ve norepinefrin düzeyinde ise azalma gözlendi. PANAS puanlarında istatistiksel anlamlı sonuçlar elde edildi: pozitif duygu artarken (p=0,002), negatif duygu azaldı (p=0,006). Ve dopamin düzeyleri ile negatif duygu puanları arasında dikkate değer bir ters ilişki gözlendi. Bu bulgular, tek bir koçluk seansının anında psikolojik ve olası fizyolojik faydalar sağlayabileceğini göstermektedir. Bu bulguları doğrulamak ve geliştirmek için daha büyük örneklem grupları ve tekrarlanan müdahaleleri içeren gelecekteki araştırmalar önerilmektedir. Ayrıca, diğer nörotransmiterlerin ve nörogörüntüleme yöntemlerinin dahil edilmesi, koçluğun beyin fonksiyonu ve nöroplastisite üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the neurobiochemical and emotional impacts of professional coaching by assessing alterations in dopamine and norepinephrine levels, along with affective states, prior to and following a single coaching session. It examines how alterations in belief systems and cognitive patterns during coaching may affect the brain's neurotransmitter activity related to reward and stress. The major objective is to evaluate if a one-hour coaching session may provide quantifiable alterations in hormone levels and emotional states, thus enhancing the comprehension of coaching as a neuroscience-informed intervention. A single-group pretest-posttest design was employed. Fifteen adult volunteers with previous coaching experience participated. Plasma dopamine and norepinephrine concentrations were quantified using high-performance liquid chromatography (HPLC), and mood was evaluated with the Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) prior to and following the session. Although changes in hormone levels did not achieve statistical significance, a relative increase in dopamine and a reduction in norepinephrine were noted. Notable disparities were observed in PANAS scores: positive affect exhibited an increase (p=0.002), while negative affect demonstrated a decrease (p=0.006). A notable inverse association was seen between dopamine levels and negative affect scores. These findings indicate that a solitary coaching session may provide immediate psychological and possible physiological advantages. Future research including bigger sample sizes and repeated interventions is advised to corroborate and enhance these findings. Furthermore, the inclusion of other neurotransmitters and neuroimaging methodologies may enhance comprehension of coaching's effects on cerebral function and neuroplasticity.