Romatoid artrit tanılı hastalarda serum adezyon molekülleri (ICAM-1, VCAM-1, E- SELEKTİN, PECAM-1) düzeyleri ile sabah tutukluluğu ve el fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum adhesion molecules (ICAM-1, VCAM-1, E-SELECTIN, PECAM-1) levels and morning stiffness, hand functions in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 945290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit (RA), öncelikle eklem tutulumuyla karakterize olan ve diartrodial sinoviyal eklemlerin harabiyetine ol açan otoimmün bir hastalıktır. Sabah tutukluğu, el fonksiyonlarında bozulma ve deformiteler hastaların günlük yaşamında ciddi kısıtlılıklara yol açar. Hücre adezyon molekülleri (HAM), RA patofizyolojisinde önemli roller oynamakla birlikte RA semptomları ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, RA tanılı hastalarda hücre adezyon moleküllerinden E-selektin, Intercellular Adhesion Molecule-1 (ICAM-1), Vascular Cell Adhesion Molecule-1 (VCAM-1) ve Platelet Endothelial Cell Adhesion Molecule-1 (PECAM-1) serum düzeylerinin RA'lı hastalarda sabah tutukluğu ve el fonksiyonları ile ilişkisini araştırdık. Elde edeceğimiz sonuçların RA'nın klinik seyrini etkileyen faktörlerin aydınlatılmasını ve RA tedavisine ışık tutmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Romatoloji polikliniğine başvuran, 2010 ACR/EULAR kriterlerine göre RA olarak sınıflandırdığımız 80 hastayı ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Sabah tutukluğu süresi ve şiddeti, Vizüel Analog Skala (VAS) ağrı skoru, Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ), Kısa Form-36 (SF-36), ABILHAND-RA El Fonksiyon Anketi, Modifiye Sharp Heijde Skorları ölçülmüştür ve serum HAM düzeylerinin bu ölçümlerden elde edilen sonuçlarla ilişkileri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada ölçtüğümüz HAM düzeylerini RA tanılı hastalarda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulduk. Hastalık aktivitesi ile VCAM-1 düzeyi arasında ters ilişki saptadık fakat diğer HAM düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasında ilişki saptamadık. Sabah tutukluğu süresi ve şiddeti ile HAM düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptamadık. El fonksiyonları ile HAM düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptamadık. Modifiye Sharp Heijde (MSHS) skorları ile değerlendirdiğimiz eklem harabiyetinin düzeyi ile HAM düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki saptayamadık. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızın sonucunda HAM düzeylerinin RA tanılı hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu ortaya koyduk. Bununla birlikte HAM düzeylerinin sabah tutukluğu süresi ve şiddeti, el fonksiyonlarının derecesi ve eklem harabiyeti ile anlamlı bir ilişkisi olmadığını gösterdik. RA hastalarında sabah tutukluğu, el fonksiyonları, hastalık aktivitesi ve eklem harabiyetinin düzeyi üzerinde rol oynayan faktörlerin aydınlatılmasına yönelik daha fazla sayıda hasta üzerinde ve farklı moleküllerin düzeylerinin ölçümü ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Romatoid Artrit, hücre adezyon molekülleri, sabah tutukluğu, modifiye Sharp Heijde Skoru
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Rheumatoid arthritis (RA) is an autoimmune disease primarily characterized by joint involvement and leading to destruction of diarthrodial synovial joints. Morning stiffness, impaired hand function, and deformities significantly restrict patients' daily lives. Although cell adhesion molecules (CAMs) play critical roles in RA pathophysiology, their relationship with RA symptoms and disease activity has not been fully elucidated. In this study, we investigated the serum levels of E-selectin, Intercellular Adhesion Molecule-1 (ICAM-1), Vascular Cell Adhesion Molecule-1 (VCAM-1), and Platelet Endothelial Cell Adhesion Molecule-1 (PECAM-1) in patients diagnosed with RA, examining their association with morning stiffness and hand function. We aimed elucidate the factors influencing the clinical course of RA and to provide insights that could guide RA treatment. Material and Method: Our study included 80 patients classified with RA according to the 2010 ACR/EULAR criteria and 60 healthy controls. Morning stiffness duration and severity, Visual Analog Scale (VAS) pain score, Health Assessment Questionnaire (HAQ), Short Form-36 (SF-36), ABILHAND-RA Hand Function Questionnaire, and Modified Sharp Heijde Scores were measured. The relationships between serum CAM levels and these clinical parameters were analyzed. Results: We found that the levels of CAMs were significantly higher in RA patients compared to the control group. While an inverse relationship was observed between disease activity and VCAM-1 levels, no significant association was found between other CAM levels and disease activity. Furthermore, there was no significant relationship between CAM levels and morning stiffness duration and severity, hand function, or the extent of joint damage as assessed by Modified Sharp Heijde Scores. Discussion and Conclusion: Our study demonstrated that CAM levels are elevated in RA patients compared to controls. However, CAM levels did not show a significant association with morning stiffness duration and severity, hand function, or joint damage severity. Further research with larger cohorts and the measurement of different molecule levels is needed to elucidate the factors influencing morning stiffness, hand functions, disease activity and joint damage in RA patients. KEYWORDS: Rheumatoid Arthritis, cell adhesion molecules, morning stiffness, hand functions, The Modified Sharp/Heijde Score