Yeni ilm-i kelâm âlimlerinin bilgi anlayışı
The theory of knowledge in the period of the new ilm-i kelâm
- Tez No: 945291
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çağdaş dönemde Batı'da yaşanan sosyal, siyasi, fikri gelişmeler sonucunda ateizm, deizm gibi İslam inanç yapısı açısından problemli görüşler yaygınlaşmıştır. Bu durum İslami ilimlerde özellikle kelâm alanında, inançları yeniden temellendirme ve yeni fikri akımlara cevap verme ihtiyacını doğurmuştur. Bu bağlamda kelâm âlimleri, Yeni İlm-i Kelâm olarak isimlendirilen süreçte, İslam akaidini savunmak ve korumak amacıyla çeşitli eserler kaleme almışlardır. Modern dönemde yaşanan bilimsel gelişmelerin etkisiyle bilgi anlayışında önemli değişimler yaşanmış; deney ve gözleme dayanan pozitivist yaklaşımlar, sezgiye ya da yalnızca akla dayalı bilgi sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlilik, bilgi meselesini kelâm açısından önemli kılmıştır. Özellikle nakli reddeden ve inanç esaslarına aykırı yaklaşımlar karşısında, kelâm âlimleri bilgi konusunu ele alarak bilginin mahiyeti ve kaynakları üzerinde durmuşlar, İslam'a göre doğru bilgi kaynaklarını açıklama gereği duymuşlardır. Hazırlanan çalışmanın amacı, söz konusu gelişmelerin ışığında Yeni İlm-i Kelâm dönemine ışık tutarak, kelâm âlimlerinin bilgi teorisi hakkındaki görüşlerine yer vermektir. Bu doğrultuda bulundukları dönem ve yaşanan gelişmeler ele alınarak konu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the modern era, social, political, and intellectual developments in the West have led to the spread of views such as atheism and deism, which are considered problematic from the perspective of Islamic belief. This situation has created a need, particularly in the field of kalām (Islamic theology), to reestablish the foundations of faith and to respond to emerging intellectual movements. In this context, kalām scholars have produced various works during the period referred to as the New Kalām, with the aim of defending and preserving Islamic creed (ʿaqīdah). Due to the influence of scientific developments in the modern period, significant changes have occurred in the understanding of knowledge. Positivist approaches based on observation and experimentation, as well as systems of knowledge that rely solely on reason or intuition, have emerged. This diversity has rendered the issue of epistemology particularly important from a kalām perspective. In the face of views that reject transmitted knowledge (naql) and contradict fundamental Islamic beliefs, kalām scholars have addressed the topic of knowledge, focusing on its nature and sources, and have sought to clarify the legitimate sources of knowledge according to Islam. The purpose of this study is to shed light on the New Kalām period in the context of these developments and to examine the views of kalām scholars on epistemology. In this regard, the relevant historical context and intellectual trends of the period are considered in order to explain the topic more comprehensively.