Lise öğrencilerinde ve ebeveynlerinde internet tabanlı müdahalelere yönelik tutumların ve internet bağımlılığı belirtilerinin incelenmesi
Investigation of attitudes towards internet-based interventions and internet addiction symptoms in high school students and their parents
- Tez No: 945363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN GÖKÇEN YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Başlık: Lise Öğrencilerinde ve Ebeveynlerinde İnternet Tabanlı Müdahalelere Yönelik Tutumların ve İnternet Bağımlılığı Belirtilerinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırmanın temel amacı; lise öğrencilerinin ve ebeveynlerinin ruh sağlığı alanındaki internet tabanlı müdahalelere karşı tutumlarını değerlendirmek ve bu iki grupta internet bağımlılığı belirtilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve tanımlayıcı bir yöntemle yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Polikliniğine herhangi bir sorundan dolayı tedavi almak için gelen 86 lise öğrencisi ve bu öğrencilerin birer ebeveyni olmak üzere 172 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu,“Güçler ve Güçlükler Anketi”,“İnternet Tabanlı Müdahalelere Yönelik Tutum Ölçeği”ve“BAPİNT”uygulanmış, veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan lise öğrencilerinin %81,4'ü kadın, %18,6'sı erkektir. Ebeveynlerin %82,6'sı kadın, %17,4'ü erkektir. Lise öğrencilerinin yaş ortalaması 16,01, ebeveynlerin yaş ortalaması 43,45'tir. İnternet bağımlılığı belirtileri lise öğrencilerinde ebeveynlerinden daha yüksektir (12,26 vs. 6,22 t=12,380 p0,05) ve olumlu tutumu göstermektedir; göreceli avantaj ve karşılaştırılabilirlik alt boyutunda ebeveynlerin lise öğrencilerinden daha olumlu tutumu saptanmıştır (17,25 vs. 14,30 t=-2,425 p=0,016).
Özet (Çeviri)
Title: Examination of Attitudes Towards Internet-Based Interventions and Symptoms of Internet Addiction in High School Students and Their Parents Objective: The main objective of this study is to investigate the emotional and behavioral problems of high school students, evaluate the attitudes of high school students and their parents towards internet-based interventions in the field of mental health, and examine the symptoms of internet addiction in these two groups. Method: This research was conducted using a cross-sectional and descriptive method. The population of the study consisted of 86 high school students who came to the Child and Adolescent Psychiatry Clinic at Bursa City Hospital for treatment and their parents, making a total of 172 participants. Participants completed a Demographic Information Form, the Strengths and Difficulties Questionnaire, the Attitudes Towards Internet-Based Interventions Scale, and the BAPINT Scale. The data collected were analyzed using SPSS software. Findings: Among the participating high school students, 81.4% were female and 18.6% were male. Among the parents, 82.6% were female and 17.4% were male. The mean age of the high school students was 16.01, and the mean age of the parents was 43.45. Symptoms of internet addiction were found to be more severe in high school students compared to their parents (12.26 vs. 6.22, t=12.380, p0.05), indicating positive attitudes; however, in the subscale of relative advantage and compatibility, parents demonstrated more positive attitudes than students (17.25 vs. 14.30, t=-2.425, p=0.016).