Farklı kurulama protokollerinin kalsiyum silikat ve epoksi rezin esaslı kök kanal patlarının tekrarlayan kök kanal tedavilerinde dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different drying protocols on thedentin bond strength of calcium silicate and epoxy resin based root canal sealers in repeated root canal treatments
  1. Tez No: 945364
  2. Yazar: DERİN BUĞU YÜZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ÖZAŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kanal tedavisi kök kanal sisteminin temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doldurulmasıdır. Bu tedavi için günümüzde guta-perka ve kök kanal dolgu patları birlikte kullanılmaktadır. Kök kanallarının doldurulması sonrası kök kanal sistemi bakterilerin giriş ve çıkışına engel olacak şekilde kapatılmış olur. Kök kanalının irrigasyonu sonrasında üç boyutlu olarak tüm anatomik düzensizliklerinin doldurulması kanal tedavisinin başarısı açısından çok önemlidir. Kök kanal dolgusu yeterli düzeyde yapılamaz ise tedavinin başarı şansı düşer. Bu amaçla guta-perka adlı kök kanal dolgu materyali, farklı içeriklere sahip çeşitli kök kanal dolgu patlarıyla kombine olarak kullanılmaktadır. Epoksi rezin esaslı bir kök kanal patı olan AH Plus, antibakteriyel etkisi, üstün fiziksel özellikleri ve kök dentinine bağlanma gücünün yüksekliği nedeniyle altın standart olarak kabul edilmektedir. Kalsiyum silikat esaslı simanlar ise biyouyumlulukları, toksisite göstermemeleri, boyutsal stabiliteleri ve biyolojik ortamda bozulmamaları nedeniyle perforasyon tamirinde, endodontik cerrahide, pulpa kuafajında ve rejeneratif endodontide kullanılmaktadır. Bu simanların üstün fiziksel ve biyolojik özelliklerinden yola çıkılarak yeni tür kalsiyum silikat esaslı patlar geliştirilmiştir. Geliştirilen bu patlar üstün fiziksel özellik, yeterli biyouyumluluk, yüksek bağlanma dayanımı, minimal renk değişimi ve üstün sızdırmazlık göstermiştir. AH Plus Biyoseramik bu özelliklere sahip olan yeni geliştirilen patlardan biridir. İrrigasyon sonrası kök kanalını doluma hazırlayabilmek için kurulamak gereklidir ve kök kanalını kurutmak için çeşitli protokoller geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı kök kanal tedavisi sırasında irrigasyon solüsyonlarının kullanımını takiben kanalları kurulamak için uygulanan protokollerinin, kalsiyum silikat ve epoksi rezin esaslı kök kanal patlarının tekrarlayan kök kanal tedavilerinde dentine bağlanma dayanımı üzerine etkilerini araştırmaktır. Sıfır hipotezi, farklı kurulama protokollerinin, istatistiksel olarak iki patın tekrarlayan kök kanal tedavilerinde dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisinin olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
Root canal treatment is the cleaning, shaping and filling of the root canal system. Today, gutta-percha and root canal filling pastes are used together for this treatment. After filling the root canals, the root canal system is closed to prevent the entry and exit of bacteria. After irrigation of the root canal, filling all anatomical irregularities in three dimensions is crucial for the success of root canal treatment. If the root canal filling cannot be done adequately, the chance of success of the treatment decreases. For this purpose, the root canal filling material called gutta-percha is used in combination with various root canal sealers with different contents. AH Plus, an epoxy resin-based root canal sealer, is considered the gold standard due to its antibacterial activity, superior physical properties and high bonding strength to root dentin. Calcium silicate based cements are used in perforation repair, endodontic surgery, pulp capping and regenerative endodontics due to their biocompatibility, non-toxicity, dimensional stability and not degrading in the biological environment. Based on the superior physical and biological properties of these cements, new types of calcium silicate based pastes have been developed. These developed sealers showed superior physical properties, sufficient biocompatibility, high bond strength, minimal color change and superior sealing. AH Plus Bioceramic is one of the newly developed sealers with these features. After final irrigation, it is advised to dry the root canal prior to obturation, and various protocols have been developed for this purpose. The aim of this study is to investigate the effects of protocols applied to dry the root canals following the use of final irrigation solutions during root canal treatment and the effects of calcium silicate and epoxy resin based root canal sealer on the dentin bond strength in repeated root canal treatments. The null hypothesis is that different drying protocols have no statistically significant effect on the dentin bond strength of the two sealers in repeated root canal treatments.