Deneysel beyazlatma ajanının fiziksel özelliklerinin In-Vitro olarak incelenmesi ve remineralizasyon açısından geliştirilmesi
In-Vitro investigation of physical properties of an experimental whitening agent and its development in terms of remineralization
- Tez No: 945614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE KEMALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, β-trikalsiyum fosfat (β-TCP) içeren deneysel beyazlatma ajanlarının diş minesindeki fiziksel etkilerini; renk değişimi, mikrosertlik, yüzey morfolojisi ve elementel yapı açısından değerlendirmektir. Çalışmada, %35 Hidrojen Peroksit (HP) içeren bir beyazlatma jelinin içeriğine %0.3, %0.6 ve %0.9 oranlarında β-TCP eklenerek deneysel formülasyonlar hazırlandı. Ayrıca, %35 HP ile beyazlatma işlemi sonrasında, %10 ve %50 oranlarında β-TCP ajanı uygulanan iki ayrı grup oluşturuldu. Toplamda 84 sığır mine diski rastgele yedi gruba ayrıldı. G1 kontrol grubuna işlem uygulanmazken, G2'ye yalnızca %35 HP, G3-G5'e farklı β-TCP oranlarında deneysel jeller, G6-G7'ye ise beyazlatma sonrası β-TCP ajanları uygulandı. Örneklerin renk değişimi (ΔE) spektrofotometrik yöntemle, yüzey mikrosertliği Vickers yöntemiyle ve yüzey morfolojisi ile elementel kompozisyon Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı Spektroskopi (SEM-EDS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the physical effects of experimental tooth bleaching agents containing β-tricalcium phosphate (β-TCP) on enamel, in terms of color change, microhardness, surface morphology, and elemental composition. In the study, experimental formulations were prepared by incorporating β-TCP at concentrations of 0.3%, 0.6%, and 0.9% into a bleaching gel containing 35% hydrogen peroxide (HP). Additionally, two separate groups were formed by applying β-TCP agents at concentrations of 10% and 50% to the enamel surface after bleaching with 35% HP. A total of 84 bovine enamel discs were randomly divided into seven groups. No treatment was applied to the G1 control group, while G2 received only 35% HP, G3–G5 were treated with experimental gels containing varying β-TCP concentrations, and G6–G7 received β-TCP agents after the bleaching procedure. Color change (ΔE) was evaluated using spectrophotometry, surface microhardness was measured using the Vickers method, and surface morphology and elemental composition were analyzed with Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive Spectroscopy (SEM-EDS).