Verrü plana tanılı olgularda topikal A vitamini türevleri ve plazma enerjisi tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of topical vitamin A derivatives and plasma energy treatments in cases diagnosed with verruca plana
- Tez No: 945613
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UCE ÖZKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Verrüler, HPV (human papilloma virüs) farklı tipleriyle farklı klinik görünümlerde oluşabilen, mukozalar ve deriyi tutan benign lezyonlardır. Verrünün bir klinik alt tipi olan verrü plana, daha sık olarak yüz nadiren ekstremiteler ve gövde tutulumu gösterebilmektedir. Birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Topikal A vitamini türevleri ve plazma enerjisi de bu tedavi yöntemlerinden ikisidir. Materyal/Metod: Çalışmamıza Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalına başvuran klinik ve dermoskopik olarak, gerekli durumlarda da biyopsi yardımıyla verrü plana tanısı alan 60 hasta dahil edilmiştir. 30 hastaya topikal A vitamini türevi tedavisi ve 30 hastaya da plazma enerjisi tedavisi yöntemi uygulanmış kendi içinde ve birbirleriyle karşılaştırmalı etkinlikleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza toplam 60 hasta 33 kadın (%55), 27 erkek (%45); 18 yaş altı 26 (%43,3), 18 ve üstü yaşta 34 (%56,7) hasta katılmıştı. 30 hastaya uygulanan topikal A vitamini tedavisi sonrası 3. aya kadar toplam tam yanıt gösteren 18 hasta (%60) olurken, plazma enerjisi uygulanan hastalardan 3. aydan sonraki kontrole kadar toplam 23 hasta (%76,6) tam yanıt göstermiştir. Kalan hastalar kısmi yanıt olarak değerlendirilmiştir. İki tedavi etkinliği karşılaştırıldığı zaman ise 3. ayda plazma enerjisi tedavisinin etkinliğinin fazla olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Sonuç: Verrü plana epidemiyolojik faktörlerinin ve tedavilerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada, epidemiyolojik faktörlerin çoğunluğunun literatürdeki bilgilerle uyumlu olduğunu, topikal A vitamini türevleri içinde ve plazma enerjisi tedavisinde yapılan çalışmalarla kıyaslandığında etkin olduğunu ve daha önce çalışmalarda olmayan bu iki tedavi yönteminin karşılaştırılmasında 3. aya kadar benzer etkinlikte olduğunu ve 3. ayda plazma enerjisi tedavisinin etkinlik açısından üstünlük gösterdiğini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Warts are benign lesions that can occur in different clinical appearances with different types of HPV (human papillomavirus), affecting the mucosa and skin. Flat wart, a clinical subtype of warts, can more frequently affect the face and rarely the extremities and trunk. There are many treatment methods. Topical vitamin A derivatives and plasma energy are two of these treatment methods. Material/Method: 60 patients who were diagnosed with flat wart clinically and dermoscopically, and when necessary with biopsy, were included in our study. Topical vitamin A derivative treatment was applied to 30 patients and plasma energy treatment method was applied to 30 patients, and their comparative efficacies were examined within and with each other. Findings: A total of 60 patients were included in our study, 33 female (55%), 27 male (45%); There were 26 patients under the age of 18 (43,3%) and 34 patients over the age of 18 (56,7%). While 18 patients (60%) showed a total complete response up to the 3rd month after topical vitamin A treatment applied to 30 patients, a total of 23 patients (76,6%) of the patients who were applied plasma energy showed a complete response until the next check-up after the 3rd month. The remaining patients were evaluated as partial response. When the two treatment efficiencies were compared, it was statistically shown that the effectiveness of plasma energy treatment was higher at the 3rd month. Conclusion: In this study comparing the epidemiological factors and treatments of verruca plana, we evaluated that the majority of the epidemiological factors were consistent with the information in the literature, we evaluated that it is effective when compared with studies conducted in topical vitamin A derivatives and plasma energy therapy, and that these two treatment methods, which have not been studied before, have similar effectiveness up to the 3rd month and that plasma energy therapy is superior in terms of effectiveness at the 3rd month.