Adölesanlarda sosyal medya mahremiyetini koruma becerileri, öz yeterlik ve iyi oluş düzeyinin sosyal medya bağımlılığına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of social media privacy protection skills, self-efficacy and well-being level on social media addiction in adolescents
  1. Tez No: 945618
  2. Yazar: ELİF NİSA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma adölesanlarda sosyal medya bağımlılığı ile sosyal medya mahremiyetini koruma becerileri, öz yeterlik ve iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; sosyal medya bağımlılığını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 1902 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 1020 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Medya Mahremiyetini Koruma Becerileri Ölçeği, Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği, Ergenler İçin Beş Boyutlu İyi Oluş Modeli: EPOCH Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Oneway ANOVA testi, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationships between social media addiction and social media privacy protection skills, self-efficacy, and well-being; and to examine the factors affecting social media addiction. This research is descriptive and correlational in design. The study population consisted of 1,902 students, and the sample included 1,020 high school students. Data were collected using the Personal Information Form, the Social Media Addiction Scale for Adolescents, the Social Media Privacy Protection Skills Scale for Adolescents, the Self-Efficacy Scale for Children, and the Five-Dimensional Adolescent Well-Being Model: EPOCH Scale. For data analysis, frequencies, percentages, means, standard deviations, independent samples t-test, One-Way ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analysis were used.