Multipl skleroz'un omurilik lezyonlarında supresif kapasiteli doğalve edinsel immün sistem hücrelerinin rolü
The role of innate and acquired immune system cells withsuppressive capacity in spinal cord lesions of Multiple sclerosis
- Tez No: 945619
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Neurology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde (MSS) demiyelinizasyonla, inflamasyonla ve aksonal dejenerasyonla karakterize progresif otoimmün bir hastalıktır. Beyinde ve omurilikte demiyelinizasyona bağlı lezyonlar oluşur. Fagositik özellikli makrofajlar ve MSS'de yerleşik bulunan mikroglialar, doğal immün sistemin ana bileşenleridir ve MS lezyonlarında bulunarak doğrudan nöroinflamatuvar doku hasarı ile demiyelinizasyona neden olabilir. Paradoksal olarak,bu hücreler nöroprotektif fonksiyonlara da sahip olabilir. Ayrıca makrofajlar,edinsel immün sistem hücreleriyle etkileşime girerek sitokin salgılanmasını sağlar. Bu sitokinler, periferdeki makrofajları ve MSS'deki mikrogliayı aktifleştirir ve sonuç olarak MS atakları indüklenir. Edinsel immün sistem hücrelerden olan T hücrelerinin MS patafizyolojisindeki rolü araştırılmıştır. MSS elemanlarına karşı gelişen otoreaktif T lenfositlerinin doku lezyonu, inflamasyon ve demiyelinizasyona yol açtığının anlaşılması ile T lenfositlerinin MS immünopatogenezinde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bazı MS olgularında omurilik ağırlıklı tutulumun, farklı doğal ve edinsel bağışıklık sistem etkinliğiyle ilişkili olabileceği bildirilmiştir ancak beyin ve omurilik tutulumu olan MS hastalarında supresif kapasiteye sahip doğal ve edinsel immün hücrelerinin nasıl etkilendiği tam olarak bilinmemektedir. MS'in fizyopatolojisinin aydınlatılması, olası biyobelirteçlerin tespiti ve tedavi için hedef moleküllerin tanımlanması amaçlanan bu çalışmada; geçmişte yapılmış mikroarray çalışmalarında farklı MS prognoz grupları arasında ekspresyon farklılığı bulunan genlerden; sinyal ileti proteinlerinin özelliklerine sahip olduğu, hücre içi sinyal yolaklarında görev aldığı düşünülen ve bağışıklık hücrelerinin aktivasyonu, göçü ve vasküler yapışmasında rol aldığı gösterilen SWAP 70 geni aday gen olarak seçilmiştir. Sonrasında hayvan modellemesi aşamasına geçilmiş; PLP immünizasyonu ile EAE modeli, aday genin susturulmasının kontrolü için hedeflenmemiş scrumble shRNA PLP modeli, SWAP70 geni shRNA ile susturulmuş PLP-EAE modeli ve CFA enjeksiyonu yapılmış sham grubunu içeren bir deney tasarımı yapılmış, oluşturulan hayvan modellerinde beyin ve omurilik lezyonlarının tespiti ile doğal ve edinsel immün sistem hücrelerinin rolü immünfloresan boyamalarla araştırılmıştır. SWAP-70 geninin EAE'de şiddetlendirici bir faktör olabileceği, SWAP-70 gen ekspresyonunu hedeflemenin otoimmün bozuklukların tedavisinde bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a progressive autoimmune disease characterized by demyelination, inflammation and axonal degeneration in the central nervous system (CNS). Lesions due to demyelination occur in the brain and spinal cord. Phagocytic macrophages and microglia located in the CNS are the primary components of the innate immune system and can directly contribute to neuroinflammatory tissue damage and demyelination by infiltrating MS lesions. Paradoxically, these cells may also have neuroprotective functions. Additionally, macrophages interact with adaptive immune system cells to induce cytokine secretion and provide cytokine secretion. These cytokines activate peripheral macrophages and microglia in the CNS and as a result, MS attacks are induced. The role of T cells, which are adaptive immune system cells, in the pathophysiology of MS has been investigated. It has been shown that T lymphocytes play an important role in the immunopathogenesis of MS with the understanding that autoreactive T lymphocytes developing against CNS elements cause tissue lesions, inflammation and demyelination. It has been reported that spinal cord-predominant involvement in some MS cases may be associated with different innate and adaptive immune system activity, but it is not known exactly how the innate and adaptive immune cells with suppressive capacity are affected in brain and spinal cord involvement. In this study, which aims to elucidate the pathophysiology of MS, identify possible biomarkers and define target molecules for treatment; In this thesis study, which aims to elucidate the pathophysiology of MS, identify possible biomarkers and define target molecules for treatment; among the genes with expression differences between different MS prognosis groups in previous microarray studies; SWAP 70 gene, which is thought to have the properties of signal transduction proteins, to function in intracellular signaling pathways and has been shown to play a role in the activation, migration and vascular adhesion of immune cells, was selected as a candidate gene. Then, animal modeling phase was started; an experimental design was made including EAE model with PLP immunization, untargeted scrumble shRNA PLP model for control of candidate gene silencing, PLP-EAE model silenced with SWAP70 gene shRNA and sham group with CFA injection, brain and spinal cord lesions were detected in the created animal models and the role of innate and acquired immune system cells was investigated with immunofluorescence staining. It is thought that SWAP-70 gene may be an exacerbating factor in EAE and targeting SWAP-70 gene expression may be an alternative in the treatment of autoimmune disorder.