Kışlık buğdayda fenolojik dönemlerdeki sitokinin uygulamalarının verim ve kaliteye etkisi
Effect of cytokinin applications in phenological periods on yield and quality in winter wheat
- Tez No: 945718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada kışlık ekmeklik buğdayın fenolojik dönemlerindeki sitokinin uygulamalarının verim ve kaliteye olan etkilerini belirlemek amacıyla 2024 yılında kuru koşullarda yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede buğdayda 4 farklı bitki gelişme döneminde [Kardeşlenme (K), Sapa Kalkma (SK), Başaklanma (B) ve Dane Dolum (DD)], 5 farklı sitokinin dozu (0-5-10-20-40 ppm) uygulanmıştır. Araştırmada buğdayın verimi, nem, başak boyu, başakta dane sayısı, 1000 dane ağırlığı, hektolitre, protein, zeleny sedimentasyon, gluten, sertlik ve nişasta oranı değerleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre: en yüksek buğday verimi (590 kg da-1) Sapa kalkma döneminde 5 ppm sitokinin dozundan, en düşük verim K+SK+DD dönemlerinde (321 kg da-1) 5 ppm sitokinin dozundan elde edilmiştir. Çalışmada kardeşlenme döneminde artan sitokinin dozlarında verim artışı gözlemlenirken, sapa kalkma döneminde doz artışları nispi olarak verim azalmasına yol açmıştır. Araştırmada aynı parselde ardışık olarak birden fazla yapılan uygulamalar antagonistik etkiye yol açarak verim azalmasına yol açmıştır. İncelenen tüm özellikler genel olarak birbirinden bağımsız olmayıp, kuvvetli negatif veya pozitif ilişkilere sahiptir. Çalışmanın sonuçları, buğdayda yapraktan sitokinin uygulamasının kuraklık stresine karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Yüksek verim için en uygun dönemler ve dozlar kardeşlenme döneminde 40 ppm veya sapa kalkma döneminde 5 ppm dozları olarak uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2024 under dry conditions to determine the effects of cytokinin applications during the phenological stages of winter wheat on yield and quality. The research was set up in randomized blocks with a split-plot experimental design, with three replications. In the experiment, 5 different cytokinin doses (0, 5, 10, 20, 40 ppm) were applied at 4 different plant development stages of wheat [Tillering (T), Stem Elongation (SE), Heading (H), and Grain Filling (GF)]. The study examined wheat yield, moisture content, spike length, number of grains per spike, 1000-grain weight, hectoliter weight, protein content, Zeleny sedimentation, gluten, hardness, and starch content values. According to the results of the study: the highest wheat yield (590 kg da-1) was obtained from the 5 ppm cytokinin dose applied during the stem elongation stage, while the lowest yield (321 kg da-1) was obtained from the 5 ppm cytokinin dose during the T+SE+GF stages. The study observed an increase in yield with higher cytokinin doses during the tillering stage, while dose increases led to a relative decrease in yield during the stem elongation stage. Successive applications on the same plot resulted in an antagonistic effect, leading to yield reduction. All examined traits generally had strong negative or positive relationships and were not independent of each other. The results of the study showed that foliar cytokinin application in wheat is effective against drought stress. For high yields, the optimal periods and doses should be 40 ppm during tillering or 5 ppm during stem elongation.