Mobilya sektöründe yedek parça fiyatlandırma metotlarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of spare part pricing methods in the furniture sector using multi-criteria decision-making techniques
- Tez No: 945717
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mobilya sektöründe yedek parça fiyatlandırmasının artan stratejik önemi doğrultusunda bu çalışma, üç farklı fiyatlandırma metodunu (Katsayılı, Sabit Oranlı, Karma) Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) teknikleriyle karşılaştırmıştır. Araştırmanın özgünlüğü, Gini İndeksi ağırlıklandırması ve EDAS sıralamasının pymcdm kütüphanesiyle ilk kez birlikte kullanımına dayanmaktadır. Yöntemsel olarak bir mobilya firmasının verileriyle üç metot; Kâr Oranı, Maliyet Verimliliği, Uygulama Kolaylığı ve Hesaplama Hızı kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Kriter ağırlıkları için Eşit Ağırlık, Entropi, Standart Sapma, Gini İndeksi, alternatif sıralaması için TOPSIS, SPOTIS, MABAC, EDAS kullanılmıştır. Bulgular, fiyatlandırma metot performansının kullanılan ağırlıklandırma ve ÇKKV kombinasyonuna duyarlı olduğunu göstermiştir. Kat Sayılı Hesaplama Yöntemi, 16 senaryonun 11'inde en iyi olarak öne çıkmış, özellikle TOPSIS ve EDAS ile Maliyet Verimliliğinin yüksek ağırlıklandırıldığı durumlarda üstünlük sağlamıştır. Sabit Oran Hesaplama Yöntemi, SPOTIS ile belirli koşullarda yüksek performans gösterirken, MABAC ile aynı koşullarda zayıf kalmıştır. Karma Hesaplama Yöntemi ise genellikle orta düzeyde performans sergilemiştir Sonuç olarak, Kat Sayılı Hesaplama Metodu, incelenen kriterler arasında sağladığı denge ile genel olarak en tercih edilebilir strateji olarak belirlenmiştir. Çalışma, fiyatlandırma gibi karmaşık kararlarda tek bir yönteme bağlı kalmamayı ve duyarlılık analizlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recognizing the growing strategic importance of spare parts pricing in the furniture sector, this study compared three distinct pricing methods (Coefficient-Based, Fixed Rate, Hybrid) using Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques. The research's novelty lies in the first-time combined application of Gini Index weighting and EDAS ranking, facilitated by the pymcdm library. Methodologically, using data from a furniture company, the three methods were evaluated against four criteria: Profit Ratio, Cost Efficiency, Application Ease, and Calculation Speed. Equal Weight, Entropy, Standard Deviation, and Gini Index were used for criteria weighting, while TOPSIS, SPOTIS, MABAC, and EDAS were employed for alternative ranking. Findings indicated that pricing method performance is sensitive to the applied weighting and MCDM combination. The Coefficient-Based Calculation Method emerged as the top performer in 11 out of 16 scenarios, excelling particularly with TOPSIS and EDAS when Cost Efficiency was heavily weighted. The Fixed Rate Calculation Method showed high performance under specific conditions with SPOTIS but performed poorly with MABAC under similar conditions. The Hybrid Calculation Method generally demonstrated moderate performance . In conclusion, the Coefficient-Based Calculation Method was identified as the most generally preferable strategy, offering a balance across the examined criteria. The study underscores the importance of not relying on a single method for complex decisions like pricing and highlights the necessity of sensitivity analyses.